Fizyka z elementami chemii

KONSPEKT DLA KLASY VII
OPRACOWAŁA: mgr Julia Wölk

Lekcja 1 – 14 października

Nazwa bloku programowego: Fizyka z elementami chemii
Temat: Czym zajmuje się fizyka i chemia.`?

Cele główne:

  • zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na lekcjach fizyki i chemii;
  • uczeń zapoznaje się z pomiarami i jednostki
  • uczeń poznaje właściwości substancji.

Cele szczegółowe:

  • uczeń zna zasady higieny i bezpieczeństwa pracy na lekcjach fizyki z elementami chemii;
  • uczeń podaje przykłady zjawisk, którymi zajmuje się fizyka i chemia;
    uczeń posługuje się jednostkami z układu SI;
  • uczeń wyjaśnia pojęcia: wielkość fizyczna i jednostka miary;
  • uczeń dobiera przyrząd pomiarowy do pomiaru danej wielkości;
  • uczeń oblicza średnią z wyników pomiarów;
  • uczeń zaokrągla liczby z dokładnością wynikającą z niepewności pomiaru;
  • uczeń opisuje właściwości substancji używanych w życiu codziennym;
  • uczeń planuje proste doświadczenia fizyczne oraz wykonuje
  • doświadczenia, w których bada właściwości wybranych substancji.

Metody:

  • praca z podręcznikiem;
  • pogadanka;
  • wykład;
  • praca w zespole;
  • ćwiczenia uczniowskie;
  • prezentacja wyników pomiarów.

Środki dydaktyczne:
Podręcznik i ćwiczenia do klasy VII z fizyki i chemii „To jest Fizyka” oraz „Chemia Nowej Ery”, tablica szkolna, miarka z podziałką, stoper, waga elektryczna, sól, cukier, mąka, kamień, metal, woda.

Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat : Jednostki, pomiary i właściwości substancji.

  • Czym jest fizyka i chemia?
  • Zasady higieny i bezpieczeństwa pracy przy wykonywaniu pomiarów, ćwiczeń oraz doświadczeń.
  • Sposoby zapisu wyników pomiaru.
  • Używanie przedrostków, np. mili-, mikro-, kilo-.
  • Przeliczanie jednostek czasu i długości.
  • Niepewność pomiaru i dokładność przyrządu.
  • Zaokrąglanie wyników pomiaru.
  • Metody pomiaru.
  • Opisywanie właściwości substancji będących głównymi składnikami stosowanych na co dzień produktów (np. sól kuchenna, mąka, woda, cukier, metal, kamień).