Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY ”0”,

OPRACOWAŁA: Małgorzata Hrapkowicz

Lekcja  8 – 13 Styczeń

Nazwa bloku programowegoEdukacja Wczesnoszkolna

Temat:  Mierzymy czas.

Cele główne:

  • zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej litery drukowanej i pisanej „ L”, „l”;
  • zapoznanie z wyglądem graficznym liczby 6;
  • utrwalenie poznanych cyfr: 1, 2, 3,4,5;
  • doskonalenie umiejętności prawidłowego przeliczania elementów;
  • rozwijanie świadomości rytmicznej zmiany czasu;
  • zapoznanie z wpływem postępu technicznego na sposoby mierzenia i wskazywania czasu;
  • kształtowanie wiedzy na temat odczytywania czasu na zegarze;
  • nazywa pory dnia i nocy;
  • doskonalenie sprawności manualnych;
  • dostrzeganie związków przyczynowo – skutkowych w następstwie pór roku .

Cele szczegółowe: uczeń:

  • zna graficzny obraz graficzny litery „L”, „l”;
  • zna graficzny obraz graficzny liczby „6”;
  • potrafi prawidłowo przeliczać punkty na kostce;
  • wie jak wygląda i działa zegar;
  • zna ważne godziny na zegarze;
  • potrafi wymienić pory dnia, a także przyporządkować do nich odpowiednie czynności;
  • wie jakie zwierzęta prowadzą nocny tryb życia;
  • zna pory roku, dostrzega zjawiska i zmiany w przyrodzie im towarzyszące.

Metody:

  • czynna ;
  • słowna;
  • oglądowa.

Środki dydaktyczne: karta pracy 2,kredki,

Przebieg:

I jednostka lekcyjna

Temat:  Choinka pełna marzeń.

  • Pogadanka na temat minionych świąt.
  • „Choinka z lasu” – słuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści.
  • „Szóstka oszustka” –słuchanie wiersza zabawa słowna.
  • „Wesołe cyferki” – zabawa zespołowa.
  • „Kostki domina”- zabawa dydaktyczna połączona z wykonywaniem ćwiczeń na karcie pracy.

II jednostka lekcyjna:

Temat: Tik – tak to było tak.

  • Zegary i zegarki dawniej i dziś.
  • „Dobre rady” – wysłuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści.
  • „Ważne godziny na zegarze” – prezentacja działania zegara.
  • „Zegary” – zabawa ruchowo – naśladowcza.
  • „Pory dnia i nocy” – wykonywanie ćwiczeń na karcie pracy.
  • „Kto spotyka noc, a kto dzień?” – promyczkowe uszeregowanie.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Zajęcia na wolnym powietrzu.

IV jednostka lekcyjna

Temat: Pory roku.

  • „Cztery pory roku.” – rozmowa na planszy dydaktycznej.
  • „Jaka to pora roku” – wykonywanie ćwiczeń na karcie pracy.
  • „Jaka porę roku lubisz najbardziej” pogadanka.
  • „Drzewo w różnych porach roku”- praca plastyczno – techniczna.
  • „Prawda czy fałsz” – zabawa słowna.

 

 

 

 

Leave a Reply