Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY V

OPRACOWAŁA:  mgr  Iwona Łapsa Sumara

Lekcja  9 -20 stycznia

Nazwa bloku programowego: Język polski

Temat: Osobowa a nieosobowa forma czasownika

Cele główne:

  • uczeń zna formę osobową i nieosobową czasownika.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • potrafi wskazać czasownik w zdaniu;
  • odróżnić bezokolicznik od formy osobowej czasownika;
  • utworzyć bezokoliczniki od form osobowych;
  • wie kiedy piszemy w zakończeniach bezokolicznika „-źć”;
  • wie kiedy piszemy w zakończeniach bezokolicznika „-ść”.

Metody:

  • podające: pogadanka;
  • praktycznych działań.

Środki dydaktyczne:

karty pracy

Przebieg

I jednostka lekcyjna

  1. Powtórzenie materiału z poprzednich zajęć –co wiemy już o czasowniku i jego formach.
  2. Wykonywanie ćwiczeń z kart pracy.
  3. Pisownia bezokoliczników zakończonych na „-ść” i „źć”
  4. Praca domowa.

II jednostka lekcyjna 

Temat: Powtórzenie  wiadomości o przysłówku.

Cele główne

  • utrwalenie wiadomości o przysłówku.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • potrafi wskazać w tekście przysłówki;
  • potrafi przekształcić przymiotnik w przysłówek i odwrotnie ;
  • potrafi stopniować przysłówki;
  • wie co to są antonimy i synonimy;
  • potrafi utworzyć do podanych przysłówków synonimy i antonimy .

Metody:

  • podające: pogadanka;
  • praktycznych działań.

Środki dydaktyczne:

karty pracy

Przebieg:

II jednostka lekcyjna

  1. Powtórzenie materiału z poprzednich zajęć o przysłówku.
  2. Przypomnienie pojęcia synonim i antonim.
  3. Wykonywanie ćwiczeń z kart pracy.
  4. Praca domowa.

 

 

Leave a Reply