Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY 2,

OPRACOWAŁA: mgr  Joanna Dębicka

Lekcja  16 – 12 maja

Nazwa bloku programowego:  PROJEKT „ZDROWIE” / DZIEŃ MAMY I TATY

Cele główne:

  • poznanie zwyczajów higienicznych zwierząt domowych, gospodarskich i dziko żyjących;
  • utrwalenie pisowni wyrazów z h;
  • tworzenie opisów zwierząt;
  • nauka piosenek oraz wierszy z okazji Dnia Mamy i Taty.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • czyta teksty informacyjne;
  • korzysta ze słowników i innych dostępnych źródeł informacji;
  • wyszukuje w tekście potrzebne informacje;
  • samodzielnie zapisuje opis zwierzęcia;
  • dobiera właściwe formy komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych;
  • uczestniczy w rozmowie, wyciąga wnioski;
  • wypowiada się na temat własnych obserwacji zwierząt i tekstów informacyjnych;
  • rozumie pojęcia głoski, wyrazu i zdania, oddziela wyrazy w zdaniu, zdania w tekście;
  • pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną i interpunkcyjną;
  • nazywa i wyróżnia zwierzęta domowe, gospodarskie i dziko żyjące;
  • czyta hasła rebusów i zapisane wyrazy;
  • tworzy ustnie i pisemnie opowiadanie;
  • poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych;
  • recytuje wiersze oraz śpiewa piosenki z okazji Dnia Mamy i Taty.

Metody:

  • czynne: metoda kierowania aktywnością, metoda zadań;
  • słowne: rozmowy,opowiadania, zagadki, objaśnienia, instrukcje, uczenie wierszy, piosenek;
  • oglądowe: przykład osobisty nauczyciela; udostępnianie sztuki: utwory literackie, utwory muzyczne, dzieła sztuki teatralnej.

Środki dydaktyczne:

„Nasze ćwiczenia klasa2” cz.3, Podręcznik część 3„Nasza Szkoła klasa 2”,zeszyty w 3 linie, głośniczek, telefon.

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:

Temat: Jak zwierzęta dbają o czystość

  1. Czytanie tekstu informacyjnego A. Wajraka „Jak zwierzęta dbają o czystość?” –wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów z wykorzystaniem słowników, dzielenie się wiedzą o higienie zwierząt na podstawie obserwacji z życia.
  2. Układanie pytań do zdania :Kto? Kiedy? Gdzie?.
  3. Uzupełnianie opisu wiewiórki z wykorzystaniem podanego słownictwa. Samodzielne pisanie opisu wybranego zwierzęcia.

II jednostka lekcyjna:

Temat: Ćwiczymy wyrazy z „h”

  1. Omówienie ilustracji (świat realny i fantastyczny), wskazywanie sytuacji nieprawdopodobnych.
  2. Powtórzenie alfabetu, wypisanie wyrazów z h w kolejności alfabetycznej.
  3. Rozwiązanie rebusu, rysowanie rebusów do podanych wyrazów. Wymyślanie historyjki o zwierzętach, samodzielne zapisanie opowiadania.
  4. Odszyfrowywanie zakodowanych wyrazów i ich zapisywanie, układanie z nimi zdań, dobieranie opisu do wyrazów. Tworzenie wyrazów zgodnie z podaną zasadą i ich zapisywanie. Dobieranie wyrazów z h o podobnym znaczeniu do podanych. Utrwalenie pisowni wyrazów z h.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Próba przedstawienia z okazji Dnia Mamy i Taty

  1. Nauka piosenek z okazji Dnia Mamy i Taty.
  2. Recytowanie wierszy przez dzieci.

 

Leave a Reply