Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY I

OPRACOWAŁA: mgr Paulina Kociołek

Lekcja  9 – 12 stycznia

Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane

Temat: Wprowadzenie liter „Z”, „z” oraz „G”, „g”, Odmierzanie czasu oraz pory roku, Uroki zimy, dokarmianie zwierząt oraz bezpieczne zimowe zabawy, Wprowadzenie litery „ Ł” i „ł”

Cele główne:

  • Zapoznanie uczniów z wyglądem pisanej litery „Z”, „z”, „G”, „g” oraz „Ł”, „ł”;
  • Utrwalenie sposobów odmierzania czasu oraz pór roku;
  • Utrwalenie zasad bezpiecznej zimowej zabawy;
  • Stymulowanie aktywności dzieci poprzez zabawy i zadania.

Cele szczegółowe: Uczeń:

  • Poznaje obraz graficzny liter „Z”, „z”, „G”, „g” oraz „Ł”, „ł”;
  • Potrafi wskazać podane litery w tekście;
  • Zna sposoby odmierzania czasu;
  • Zna nazwy pór roku, potrafi je wymienić i krótko opisać;
  • Potrafi opisać zimową pogodę;
  • Rozpoznaje leśne zwierzęta i wie czym i w jaki sposób można je dokarmiać;
  • Potrafi wymienić zasady bezpiecznej zimowej zabawy;
  • Słucha tekstu ze zrozumieniem;
  • Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową.

Metody pracy:

  • Opowiadanie, pogadanka, wyjaśnienie;
  • Burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik do klasy I „Elementarz odkrywców” cz. 2, ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat: Stary i Nowy Rok, Odmierzamy czas, Litera „Z” jak zegar

  • Czytanie oraz omówienie tekstu pt. „Bajka o Starym i Nowym Roku” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 44;
  • Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 38-39 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
  • Omawianie ilustracji z użyciem litery „Z” oraz czytanie tekstu pt. „ Zapada zmrok” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str.46-47;
  • Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 39-42 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2.

II jednostka lekcyjna: 

Temat: Pory roku. „G” jak gitara, Zimowa pogoda

  • Omawianie ilustracji „Pory roku” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 48-49 oraz rozwiązywanie ćwiczeń ze str. 42 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
  • Omawianie ilustracji z użyciem litery „G” oraz czytanie tekstu pt. „ To Agata” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str.50-51;
  • Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu „Śnieg pada” R. Witka – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 53;
  • Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 43-45 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2.

III jednostka lekcyjna: 

Temat: Wokoło tylko biało i biało – wprowadzenie litery „Ł” i „ł”,  Zwierzęta zimą, Bezpieczne zimowe zabawy

  • Omawianie ilustracji z użyciem litery „Ł” oraz czytanie tekstu pt. „ Wokoło tylko biało i biało” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str.56-57;
  • Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 46-47 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
  • Sprytne zwierzęta oraz ich dokarmianie – omówienie ilustracji – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 58-59;
  • Bezpieczne zimowe zabawy. Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu pt. ”Bolało” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 60-61;
  • Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 48 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2.

 

Leave a Reply