Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY IV

OPRACOWAŁA: mgr  Monika Monsen

Lekcja  10 – 26 stycznia

Nazwa bloku programowego: Przyroda

Temat: Układ krwionośny, Układ oddechowy

Cele główne:

  • Uczeń zna budowę oraz zasadę działania układu krwionośnego;
  • Poznanie układu oddechowego u człowieka oraz czynników mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tego układu.

Cele szczegółowe: Uczeń:

  • Zna budowę układu krwionośnego;
  • Określa funkcje poszczególnych elementów układu krwionośnego;
  • Opisuje zasadę działania serca;
  • Wymienia zagrożenia prawidłowości funkcjonowania układu krwionośnego;
  • Opisuje elementy diety wpływającej korzystnie na funkcjonowanie poznanego układu;
  • Zna budowę układu oddechowego;
  • Opisuje proces wymiany gazowej w układzie oddechowym;
  • Określa zagrożenia prawidłowości funkcjonowania układu oddechowego.

Metody:

  • Wykład;
  • Pogadanka;
  • Dyskusja;
  • Burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

  • Podręcznik do klasy IV „Tajemnice przyrody”, tablica

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat: Układ krwionośny

  • Opisanie oraz wskazanie umiejscowienia poszczególnych elementów układu krwionośnego na rysunku poglądowym;
  • Omówienie funkcji serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych;
  • Omówienie zależności: temperatura ciała a funkcjonowanie układu krwionośnego;
  • Zapoznanie z czynnikami obniżającymi prawidłowe funkcjonowanie poznanego układu;
  • Wspólne wnioski na temat diety poprawiającej funkcjonowanie układu krwionośnego.

II jednostka lekcyjna: 

Temat: Układ oddechowy

  • Opisanie oraz wskazanie umiejscowienia poszczególnych elementów układu oddechowego na rysunku poglądowym;
  • Omówienie funkcji płuc;
  • Omówienie procesu wymiany gazowej w układzie oddechowym;
  • Zapoznanie z czynnikami obniżającymi prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.

Leave a Reply