Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY IV

OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski

Lekcja  9 – 26 stycznia 

Nazwa bloku programowego:  Język polski. Kształcenie językowe

Temat: Czasownik

Cele główne:

  • Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia;
  • Rozwijanie rozumienia twórczego i sprawczego charakteru działań językowych oraz formowanie odpowiedzialności za własne zachowania językowe;
  • Poznawanie podstawowych pojęć oraz terminów służących do opisywania języka i językowego komunikowania się ludzi.

Cele szczegółowe: Uczeń:

  • Rozpoznaje czasowniki w czasie przeszłym i przyszłym;
  • Rozpoznaje rodzaj czasowników w czasie przeszłym;
  • Określa formę gramatyczną czasowników w czasie przeszłym i przyszłym;
  • Dokonuje odmiany czasowników w czasie przeszłym i przyszłym;
  • Stosuje w zdaniach czasowniki w czasie przeszłym i przyszłym;
  • Potrafi odróżnić formę prostą od złożonej w czasie przyszłym.

Metody:

  • Rozmowa kierowana;
  • Ćwiczeń praktyczne;
  • Zabawy aktywizujące z przysłowiami.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik i zeszyt ćwiczeń do klasy IV „Nowe słowa na start”, karteczki z formami czasownika w czasie przeszłym i przyszłym.

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:  

Temat: Odmiana czasownika w czasie przeszłym i przyszłym

  1. Powitanie i sprawdzenie zadania domowego;
  2. Ćwiczenia utrwalające – zamiany formy osobowej na nieosobową i odwrotnie;
  3. Omówienie nowych wiadomości o odmianie czasownika przez rodzaje;
  4. Ćwiczenia praktyczne;
  5. Zabawa w czasowniki w przysłowiach;
  6. Zadanie domowe z zeszytu ćwiczeń.

Leave a Reply