Sprawozdanie z konkursu dotyczącego życia i twórczości Jana Brzechwy oraz uroczystości „Bajanie na latającym dywanie – opowieści baśniowe”

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2015 roku, w Polskiej Szkole Sobotniej w Moss im. Jana Brzechwy zorganizowano Dzień Patrona. Dzieci z grup 0 oraz I i II wzięły udział w konkursie wiedzy na temat życia i twórczości Jana Brzechwy. Wcześniej pod okiem nauczycieli i rodziców gruntownie się przygotowały. Na lekcjach czytały o autorze oraz uczyły się utworów wielkiego poety i bajkopisarza.

Do komisji konkursowej zaproszono dwoje Polaków. Zamieszkała w Norwegii Janina Januszewska-Skreiberg to znakomita ambasadorka polskiej kultury w Norwegii, autorka książek o związkach łączących świat literatury, filmu i sztuki polskiej oraz norweskiej w tym Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne. Z kolei Łukasz Bernady, przybyły z polskiego miasteczka Szamotuły, jest redaktorem książkowym, a z zamiłowania – autorem książek zawierających baśnie i legendy, między innymi Baśnie doliny Samy. Organizatorem konkursu była mgr Izabela Bielińska, dyrektorka i założycielka polskiej szkoły.

Dzieci poszczególnych grup odpowiadały na pytania przygotowane na podstawie prezentacji poświęconej sylwetce patrona szkoły. Została ona wcześniej dokładnie omówiona z uczniami podczas zajęć w szkole. Niemal wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w konkursie, a ich rywalizacja okazała się niezwykle wyrównana. W każdej z kategorii doszło do dogrywki polegającej na wykonaniu dodatkowych zadań.

Ostatecznie wśród dzieci z grupy 0 pierwsze miejsce zajęła Julia Palusińska, drugie uzyskał Paweł Gargul, a na trzeciej pozycji uplasowali się ex equo Krystian Gaweł i Marcel Pedrak. W grupie I zwycięstwo przypadło w udziale Hannie Mosoń, za zajęcie II miejsca jury nagrodziło Tatianę Domurat, a III nagrodę wręczono Mateuszowi Szekely. Wyróżniono także Kristiana Lulewicza. Wśród reprezentantów grupy II najlepsze wyniki osiągnęły Victoria Ukaegbu oraz Emilia Korczyk. Miejsce II przypadło w udziale Krystianowi Łukaszewskiemu.

Po zmaganiach konkursowych dzieci zostały zaproszone na Bajanie na latającym dywanie, czyli baśnie opowiadane na żywo przez Łukasza Bernadego. Dzieci z grup starszych zapoznały się z niezwykłą historią szpaka Mateusza z Akademii Pana Kleksa oraz przygodami chińskiego szewca Sun-szi-cho, który został mianowany admirałem cesarskiej floty. Dzieci młodsze wysłuchały bajki o chlebku, który śpiewał piosenkę, historii garncarza, który miał dziwny sen i opowieści o tym, co jest największe. Była też okazja do zabaw muzycznych. Bajarzowi towarzyszył akompaniator, czyli prywatnie syn pana Łukasza, Krzyś Bernady.

Po baśniowych atrakcjach i zaplanowanych lekcjach dzieci zgromadziły się na podsumowaniu konkursu i uroczystości wręczenia nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki z wierszowanymi bajkami Jana Brzechwy. Dwie zwyciężczynie z grupy II, Victoria i Emilia, na tyle zachwyciły swoimi odpowiedziami jury, że dostały nagrody dodatkowe w postaci dwóch książek Łukasza Bernadego: Baśnie doliny Samy i Baśnie Europy. Pan Łukasz wręczył też podziękowanie szkole za zaproszenie z Polski – piękne wydanie przygód pana Kleksa Jana Brzechwy z ilustracjami znakomitego Jana Marcina Szancera oraz prywatne podziękowanie za gościnę w Norwegii dla państwa Izabeli i Tomasza Bielińskich. Także pani Janina Januszewska-Skreiberg przekazała Łukaszowi Bernademu książkę o historii kobiet norweskich od czasów Wikingów aż do średniowiecza. Pan Łukasz Bernady otrzymał podziękowanie od szkoły (Foreningen Barna Polen) za wspaniałe przedstawienie dzieciom polskich baśni, które na pewno staną się dla nich inspiracją w dalszym życiu.

Miłą atmosferę Dnia Patrona dodatkowo urozmaiciła aura. Od rana na bezchmurnym niebie królowało słońce – wspaniały zwiastun nadchodzącej wiosny. Uczestnicy spotkania uznali imprezę za niezwykle udaną i przyjemną. Z pewnością za rok odbędzie się kolejne wydarzenie o podobnym charakterze.

Tekst:  Łukasz Bernady