Sprawozdanie ze spotkania w Porębie Spytkowskiej

W dniach 5–8 czerwca 2015 roku grupa dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły im. Jana Brzechwy w Moss wraz z nauczycielami i rodzicami gościła w Polsce na zaproszenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Porębie Spytkowskiej. Spotkanie było zwieńczeniem wspólnego projektu obu placówek Jesteśmy aktywni w ramach programu eTwinning Label.

Już 5 czerwca, zaraz po wylądowaniu samolotu z Oslo na Balicach, uczestnicy wyruszyli na wycieczkę do Wieliczki, gdzie zwiedzili zabytkową kopalnię soli. Atrakcją było już samo zejście w głąb kopalni po 390 schodach, oczywiście w towarzystwie przewodnika. Trasa zwiedzania wiodła przez 22 komory połączone chodnikami o łącznej długości ok 2 km w rejonie Szybu Daniłowicza – od poziomu I (64 m pod powierzchnią ziemi) do poziomu III (135 m pod powierzchnią). Jest to jeden z najstarszych, zabytkowy obszar kopalni, w którym zachowały się wyrobiska obrazujące ewolucję metod eksploatacji soli. Temperatura wewnątrz kopalni wynosiła ok. 14 stopni. Po wyczerpującym, pełnym wrażeń popołudniu uczniowie obu szkół udali się na plac zabaw znajdujący się na terenie kopalni, który obrazował jedną z komór solnych.

Oficjalne powitanie delegacji z Moss odbyło się 6 czerwca w Szkole Podstawowej w Porębie Spytkowkiej. W trakcie uroczystości wystąpiła czwórka uczniów PSS w Moss: Emilka, Krystian, Mateusz i Kristian. Dzieci deklamowały wiersze o zdrowym trybie życia oraz zaśpiewali piosenkę Gimnastyka. Później wystąpili gospodarze, czyli uczennice i uczniowie ze szkoły w Porębie. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie pierwszej pomocy. Składał się on z części teoretycznej, polegającej na rozwiązywaniu testu oraz części praktycznej czyli zaaranżowania sytuacji, w których jakaś osoba potrzebowała pomocy i należało jej w odpowiedni sposób udzielić. Finałem było wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród – piłek. Następnie zebrani podziwiali efektowne strażackie pokazy sprawnościowe na boisku szkolnym oraz uczestniczyli w zabawach i grach sportowych. Dzień ten miał zdecydowanie sportowo-rekreacyjny charakter.

Na dzień następny, 7 czerwca, zaplanowano wycieczkę do położonego niedaleko Poręby Spytowskiej Inwałdu. Miejsowość ta słynie z atrakcji turystycznych przeznaczonych zwłaszcza dla najmłodszych. Urządzono tam Dinoland z replikami dinozaurów i licznymi atrakcjami sprawnościowo-rekreacyjnymi. Dzieci z Moss z wypiekami na twarzach zwiedzały warownię oraz oglądały ruchome repliki przedhistorycznych zwierząt i legendarnych smoków. Na terenie średniowiecznej osady poznawały praktyce życie codzienne przodków. Mogły samodzielnie wykonać i ozdobić miskę z masy glinianej, strzelały z łuku. Obserwowały pracę średniowiecznego kowala i doświadczały jak dawniej przygotowywano ubrania w warsztacie tkackim. Sporą atrakcją okazał się także Park Miniatur „Świat Marzeń”. Można tam oglądać 60 miniatur najsławniejszych cudów architektonicznych świata – min. Big Bena, Krzywą Wieżę w Pizie, Łuk Triumfalny, Statuę Wolności i Plac św. Piotra. Park miniatur. Ale nie na tym koniec – później przeszedł czas na rozrywki w lunaparku oraz przejmujący wszystkie zmysły seans w kinie 5D.

Nic dziwnego, że następnego dnia polonijni goście z żalem żegnali się z gospodarzami i krajem swojego pochodzenia. Ale zawsze ma się wrażenie, że wszystko, co dobre i ciekawe zbyt szybko się kończy. Niestety pobyt w Porębie Spytkowskiej także dobiegł końca i 8 czerwca dzieci i dorośli z PSS w Moss udali się na Balice a stamtąd samolotem odlecieli do kraju fiordów.

Tekst : Izabela Bielińska, Łukasz Bernady