Dni Otwarte Szkoły i Dzień Dziecka

SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA 

DNI OTWARTE SZKOŁY – Bajeczny Dzień Dziecka polskich dzieci w Moss

Dni otwarte szkoły

04 czerwca w PSS w Moss zorganizowano Bajeczny Dzień Dziecka – pełną atrakcji imprezę dla dzieci i rodziców. Impreza przyciągnęła nie tylko przedszkolaki i uczniów PSS w Moss z rodzinami, ale również gości.

Tego typu spotkania stanowi doskonała okazję do wymiany spostrzeżeń, odczuć i wrażeń, a przede wszystkim do integracji i świetnej zabawy środowiska polonijnego w Norwegii, skupionego wokół Foreningen „Barna Polen”.

Na samym początku dzieci wybierały baśniowe wizytówki – sylwetki postaci, w które chcieli się następnie wcielić podczas warsztatów dramowych. Do wyboru byli bohaterowie popularnej baśni znanej wszystkim pokoleniom: Czerwony Kapturek, Wilk, Babcia i Gajowy. Zanim jednak przeprowadzono warsztaty nasz gość – Ewa Jańczak, animatorka zabaw z Poznania – zachęciła do zabawy powitalnej. Śmiechu było co niemiara. Podczas warsztatów dramy uczestnicy mieli za zadanie uważnie słuchać baśni czytanej przez znanego już w Moss bajarza – Łukasza Bernadego z Szamotuł. W chwili, gdy padła nazwa jednego z wybranych bohaterów, odpowiednia grupa uczestników musiała odegrać wybraną postać za pomocą charakterystycznego, wskazanego wcześniej gestu i dźwięku.

Po kolejnej zabawie bajarz opowiedział dzieciom historię „Bursztynowa korona” z towarzyszeniem dźwięków instrumentu. Podsumowaniem baśni była pierwsza konkurencja konkursu „Za siedmioma baśniami”. Trzeba było odpowiedzieć na pytania związane z wysłuchaną historią. Następnie dzieci pod kierunkiem Ewy Jańczak bawiły się w fale i w szumiące morze, a potem zostały zaproszone do zbierania papierowych bursztynów i układania z nich podarunku dla króla Bałtyku. Można było coś dorysować. Fantazja dzieci zaskoczyła wszystkich, czegoż to nie ofiarowywano Królowi Bałtyku: korony, kwiaty, pojazdy, roboty, zamki i wiele innych podarunków. Najciekawsze prace zostały nagrodzone punktami konkursowymi.

Kolejna opowieścią była Sobotnia góra – tradycyjna baśń polska. Przekazana przez Łukasz Bernadego historia zaciekawiła młodych słuchaczy. Po kolejnej zabawie dzieci przystąpiły do malowania pacynek przygotowanych z celowo na ten dzień przygotowanymi z polskimi motywami ludowymi – wzorami znanymi z wycinanek łowickich. Każde dziecko za pomocą kredek miało stworzyć wizerunek postaci pozytywnej lub negatywnej. Niektóre maluchy wykazały się tak wielką wyobraźnią, że po jednej stronie pacynki stworzyły postać złą, często z wielkimi oczami i wyszczerzonymi zębami, a z drugiej strony – pełen spokoju i radości portret postaci dobrej.

W południe zorganizowano krótką uroczystość patriotyczną, podczas której uczniowie PSS w Moss recytowali wiersze. Stworzyło to dobrą okazję do promocji PSS w Moss, której zwieńczeniem było wypuszczenie przez dzieci napełnionych helem baloników z informacjami o szkole. Następnie wszyscy udali się na smaczny posiłek. Po uzupełnieniu zapasów energii dzieci wróciły jeszcze do wnętrza jednej z klas, gdyż został tam rozstrzygnięty konkurs „Za siedmioma baśniami”. Zdobywcy największej liczby punktów, autorzy najpiękniejszych prac otrzymali nagrody książkowe, w tym trzy egzemplarze książki naszego gościa, Łukasza Bernadego „Baśnie doliny Samy”, a pozostałe dzieci – drobne upominki ufundowane przez MyCall.

Zarówno dzieci, jak i dorośli nie mogli się już doczekać klauna. Klaun zabawiał uczestników, zachęcał ich do skakania przez skakankę, zabawy w ciuciubabkę i puszczał ogromne bańki mydlane. Potem chodził zabawnym krokiem i częstował dzieci pop-cornem, w tym czasie asystentka malowała dzieciom twarze. Można też było zrobić sobie zdjęcie z klaunem, a co bardziej śmiali sprawdzali, z czego zrobiony jest jego nos i barwna czupryna oraz czy to na pewno jest to prawdziwy klaun. Podczas zabaw dzieci odbyło się również spotkanie z rodzicami.

Wśród zabaw przy wspaniałej słonecznej pogodzie, w roześmianym towarzystwie czas minął bardzo szybko i ani się nie obejrzeliśmy, kiedy trzeba było kończyć. Należy podkreślić wielkie zaangażowanie wielu osób w tym dyrekcji PSS w Moss w organizację spotkania. Największa nagrodą dla organizatorów był szczery, serdeczny uśmiech dzieci. Wszak było to ich dzień!

Nie zabrakło też tortów