KONSPEKT DLA KLASY 1
OPRACOWAŁA: Katarzyna Jefmańska
Lekcja 15 – 21 kwietnia
Nazwa bloku programowego: Maj jest kolorowy
Cele główne:
- utrwalenie liter polskiego alfabetu;
- czytanie tekstu ze zrozumieniem;
- dopasowywanie wyrazów do schematów literowych;
- pisanie zdania z pamięci;
- analiza słuchowo-wyrazowa wyrazów z głoską miękką;
- dodawanie i odejmowanie w zakresie 10;
- rozwiązywanie zadań z treścią.
Cele szczegółowe: uczeń:
- wykonuje zadania zgodnie z usłyszaną instrukcją;
- poznaje zapis spółgłoski miękkiej ni, Ni – niebo, ń, Ń – koń;
- dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej wyrazów ze spółgłoską miękką ń w śródgłosie i wygłosie;
- czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos teksty zbudowane z wyrazów opracowanych w toku zajęć;
- pisze odręcznie, czytelnie i płynnie zdania;
- zna alfabet;
- potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej;
- wie, że zdania zaczynamy pisać wielka literą;
- rozumie czytany tekst i potrafi odpowiedzieć na pytania wynikające z niego.
Metody:
- podająca; pogadanka;
- czynna: praktycznych działań.
Środki dydaktyczne:
Elementarz odkrywców – cz. 4, Ćwiczenia Elementarz odkrywców – cz. 4. Karta pracy – skonstruowana na podstawie testu nr 19.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Powtórzenie wiadomości (test )
- Sprawdzenie znajomości liter polskiego alfabetu.
- Układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej.
- Dzielenie wyrazów na sylaby pionowymi kreskami.
- Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.
- Wstawianie odpowiednich znaków na końcu zdania (. , ?)
- Czasownik (co robi?) – określanie czynności.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Jedziemy na majówkę
- Poznanie zapisu graficznego ń, Ń, pisanie po śladzie.
- Otaczanie rysunków odpowiednim kolorem, w których nazwie słychać ń w środku wyrazu i na końcu;
- Czy tylko jeden wyraz pasuje? – uzupełnianie zdań odpowiednimi wyrazami.
- Wklejanie naklejek w miejsca według schematu.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Powtórzenie wiadomości matematycznych, praca przy tablicy.
- Uzupełnianie brakujących liczb.
- Dorysowywanie elementów po prawej i po lewej stronie.
- Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
- Dorysowywanie wskazówek zegara.
- Zadania z treścią.