KONSPEKT DLA KLASY V
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 9 – 12 stycznia
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie literackie
Temat: Funkcja narratora w tekście
Cele główne:
- Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich;
- Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym;
- Rozwijanie zdolności dostrzegania wartości: prawdy, dobra, piękna, szacunku dla człowieka i kierowania się tymi wartościami .
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Wskazuje główną myśl utworu;
- Opisuje bohaterów i zależności między nimi;
- Wyszukuje w tekście potrzebne fragmenty;
- Wskazuje narratora i jego funkcję w tekście;
- Rozróżnia narrację pierwszoosobową i trzecioosobową;
- Wzbogaca słownictwo i potrafi je wykorzystywać;
- Uczestniczy w rozmowie na dany temat.
Metody:
- Rozmowa kierowana;
- Ćwiczenie myślenia pytajnego;
- Praca z lekturą;
- Ćwiczenie relaksacyjne.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy V „Słowa na start”, kartki z fragmentami wybranych tekstów literackich
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: O sztuce przyjaźni, Funkcja narratora w tekście literackim
- Powitanie i sprawdzenie zadania domowego;
- Głośne przeczytanie opowiadania U. Stark „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” s. 330;
- Ćwiczenie relaksacyjne;
- Dyskusja na temat przeczytanego tekstu;
- Wyjaśnienie funkcji narratora w tekście. Ćwiczenia;
- Zadanie domowe: Dlaczego jest ważne, by młodzi ludzie pamiętali o starszych osobach. Uzasadnij swoje zdanie.