KONSPEKT DLA KLASY V
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 14 – 23 marca
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie językowe
Temat: Szkoła mówienia: sztuka recytacji
Cele główne:
- Usprawnianie czynności fonacyjnych, artykulacyjnych i prozodycznych uczniów;
- Kształcenie umiejętności wygłaszania, recytacji i interpretacji głosowej tekstów mówionych, doskonalenie dykcji i operowania głosem.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Potrafi czytać tekst literacki ze zrozumieniem;
- Rozumie, jaką funkcję pełnią znaki interpunkcyjne w tekście;
- Potrafi samodzielnie wykonać podstawowe ćwiczenia artykulacyjne;
- Zna zasady starannego czytania i deklamowania utworów literackich;
- Recytuje wiersz na forum klasy;
- Stosuje poprawną intonację podczas recytacji utworu;
- Podczas recytacji przyjmuje właściwą postawę.
Metody:
- Wyjaśnienie;
- Pogadanka;
- Ćwiczenia aktywizujące.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy V, tekst i nagranie piosenki „Dykcja” w wyk. Artura Barcisia, teksty wierszy polskich poetów
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Uczymy się recytować wiersze
- Powitanie;
- Sprawdzenie zadania domowego (sprawozdanie);
- Głośne przeczytanie tekstu piosenki „Dykcja”;
- Odtworzenie i słuchanie utworu;
- Wyjaśnienie terminu recytacja i omówienie najważniejszych zasad dotyczących pięknej recytacji utworów poetyckich i prozatorskich;
- Analiza wiersza Doroty Gellner „W lesie”, Praca z tekstem;
- Ćwiczenia artykulacyjno- oddechowe;
- Samodzielna recytacja wiersza „W lesie”;
- Zadanie domowe: przeczytać wiersz i nauczyć się go pięknie deklamować.