Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY V

OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski

Lekcja 14 – 23 marca 

Nazwa bloku programowego:  Język polski. Kształcenie językowe

Temat: Szkoła mówienia: sztuka recytacji

Cele główne:

  • Usprawnianie czynności fonacyjnych, artykulacyjnych i prozodycznych uczniów;
  • Kształcenie umiejętności wygłaszania, recytacji i interpretacji głosowej tekstów mówionych, doskonalenie dykcji i operowania głosem.

Cele szczegółowe: Uczeń:

  • Potrafi czytać tekst literacki ze zrozumieniem;
  • Rozumie, jaką funkcję pełnią znaki interpunkcyjne w tekście;
  • Potrafi samodzielnie wykonać podstawowe ćwiczenia artykulacyjne;
  • Zna zasady starannego czytania i deklamowania utworów literackich;
  • Recytuje wiersz na forum klasy;
  • Stosuje poprawną intonację podczas recytacji utworu;
  • Podczas recytacji przyjmuje właściwą postawę.

Metody:

  • Wyjaśnienie;
  • Pogadanka;
  • Ćwiczenia aktywizujące.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik do klasy V, tekst i nagranie piosenki „Dykcja” w wyk. Artura Barcisia, teksty wierszy polskich poetów

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:  

Temat: Uczymy się recytować wiersze

  1. Powitanie;
  2. Sprawdzenie zadania domowego (sprawozdanie);
  3. Głośne przeczytanie tekstu piosenki „Dykcja”;
  4. Odtworzenie i słuchanie utworu;
  5. Wyjaśnienie terminu recytacja i omówienie najważniejszych zasad dotyczących pięknej recytacji utworów poetyckich i prozatorskich;
  6. Analiza wiersza Doroty Gellner „W lesie”, Praca z tekstem;
  7. Ćwiczenia artykulacyjno- oddechowe;
  8. Samodzielna recytacja wiersza „W lesie”;
  9. Zadanie domowe: przeczytać wiersz i nauczyć się go pięknie deklamować.

Leave a Reply