KONSPEKT DLA KLASY VI
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 12 – 23 marca
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie językowe i literackie
Temat: Omówienie i poprawa egzaminu klasyfikacyjnego, analiza tekstu
Cele główne:
- Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia;
- Rozwijanie rozumienia twórczego i sprawczego charakteru działań językowych oraz formowanie odpowiedzialności za własne zachowania językowe;
- Kształcenie umiejętności czytania i rozumienia tekstów kultury przy wykorzystaniu zdobytej wiedzy o literaturze, teatrze, filmie, mediach;
- Zachęcanie do czytania i świadomego odbioru innych tekstów kultury.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Potrafi czytać tekst literacki ze zrozumieniem;
- Rozumie polecenia i zadania, które ma wykonać;
- Wie, co oznacza rozbiór gramatyczny zdania;
- Zna podstawowe terminy z zakresu wiedzy o literaturze;
- Poprawnie rozwiązuje polecenia z zakresu wiedzy o języku;
- Potrafi odróżnić stwierdzenia prawdziwe od fałszywych;
Metody:
- Wyjaśnienie;
- Ćwiczenia praktyczne;
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy VI „Słowa na start”, arkusze egzaminacyjne, piosenka „Dykcja” w wyk. A. Barcisia
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Poprawiamy egzamin klasyfikacyjny i utrwalamy wiedzę o języku polskim
- Powitanie;
- Omówienie wyników i poprawa egzaminu klasyfikacyjnego;
- Wykonanie zadania pisemnego na podstawie testu.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Czytamy ze zrozumieniem
- Omówienie regulaminu konkursu recytatorskiego;
- Zaprezentowanie piosenki „Dykcja” oraz omówienie zasad pięknej recytacji;
- Przeczytanie głośne tekstu „Poznajemy Wawel” s. 234;
- Rozwiązywanie zadań do tekstu;
- Sprawdzenie wykonanych poleceń;
- Zadanie domowe.