KONSPEKT

KONSPEKT DLA  KLASY II

OPRACOWAŁA: mgr Joanna Dębicka

Lekcja  5 – 11 listopada

Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna

Temat:  Mowa zwierząt

Cele główne:

  • zapoznanie z definicją dźwięku;
  • znajomość zasad zachowania się podczas kontaktów ze zwierzętami;

Cele szczegółowe- uczeń:

  • wie jak powstaje dźwięk;
  • zna wyrazy nazywające dźwięki;
  • wie jak zachować się w kontaktach ze zwierzętami;
  • potrafi wymienić miesiące jesienne;
  • liczy głoski, sylaby oraz litery w wyrazach.

Metody:

  • czynne: metoda kierowania aktywnością, metoda zadań; metoda ćwiczeń;
  • słowne: rozmowy, zagadki, objaśnienia, instrukcje, metody żywego słowa;
  • oglądowe: obserwacja zjawiska.

Środki dydaktyczne:

  • „Nasze ćwiczenia klasa2” cz.1, zeszyty w 3 linie, kubki po jogurcie, sznurek, nożyczki, kartka A4, kredki.

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:

Temat: STRASZLIWE DECYBELE

  • Sprawdzenie pracy domowej;
  • Wklejanie wyrazów opisujących dźwięki, jakie wydają różne przedmioty i zwierzęta;
  • Wykonanie doświadczenia dotyczącego dźwięku „kubeczkowy telefon”;
  • Wspólne wysuwanie wniosków odnośnie tego, czym jest dźwięk.

 

II jednostka lekcyjna:

Temat: JAK POROZUMIEWAJĄ SIĘ ZWIERZĘTA ?

  • Rozszyfrowywanie zakodowanych wyrazów;
  • Zapisywanie wyrazów w kolejności alfabetycznej;
  • Łączenie nazw zwierząt z nazwą dźwięku, jakie ono wydaje;
  • Zapisywanie krótkich zdań dotyczących zachowań zwierząt;
  • Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej – zdania dotyczące zasad postępowania w kontaktach z psem.

 

III jednostka lekcyjna:

Temat: JESIENNE MIESIĄCE

  • Uzupełnianie kalendarza – kolorowanie nazw jesiennych miesięcy na kolor czerwony;
  • Czytanie przysłów dotyczących miesiąca wrzesień oraz wykonanie ilustracji do wybranego przysłowia;
  • Uzupełnianie tabelki – liczenie w wyrazach głosek, liter oraz sylab.