Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY 1

OPRACOWAŁA: Agnieszka Płucienniczek

Lekcja  6 – 25 listopada

Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna

Temat:   Słotna jesień

Cele główne:

  • poznanie pisanych liter b, B, c, C;
  • nabywanie umiejętności głośnego czytania;
  • ćwiczenie spostrzegawczości ;
  • ćwiczenie koordynacji oko – ręka;
  • poznanie nowego znaku interpunkcyjnego;
  • poznanie zasad zdrowego odżywiania się.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • słucha z uwagą czytanych przez nauczyciela tekstów;
  • próbuje określić nastrój danego utworu literackiego;
  • wykonuje zadanie zgodnie z instrukcją;
  • ćwiczy pamięć;
  • wie jak powinien ubrać się na jesienny spacer;
  • wie , że należy zdrowo się odżywiać;
  • odczytuje sylaby i wyrazy z poznanych liter;
  • poznaje drukowane i pisane litery b, B, c, C;
  • czyta poprawnie;
  • łączy wyrazy  z rysunkiem;
  • pisze zdania po śladzie;
  • odpowiada na pytania pełnym zdaniem;
  • poznaje znak zapytania;
  • rozwija wyobraźnię.

Metody:

  • podające;
  • praktyczna;
  • aktywizujące: Metoda Dobrego Startu, metoda czytania sylabami, burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

Ćw. część 2, Piramida żywieniowa – plakat, Mp3 piosenka o literce oraz Alfabet warzywno – owocowy, karty pracy Metoda Dobrego Startu –  litera b, B oraz c, C , Elementarz –  metoda czytania sylabami

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat :  Jesień w kroplach deszczu

  1. „Parasole” słuchanie wiersza, rozmowa na temat jesiennej słoty, nauka wiersza na pamięć.
  2. Poznanie drukowanej i pisanej litery b, B, nauka pisania poznanych liter w linii.
  3. Wyszukiwanie w tekście liter b, B, zaznaczanie na niebiesko.
  4. Dobieranie wyrazów do ilustracji.
  5. Próba czytania tekstu z nauczycielem , następnie samodzielnie

II jednostka lekcyjna:

Temat: Ubieram się stosownie do pogody

  1. Czym się różni? – wyszukiwanie różnic pomiędzy dwoma obrazkami.
  2. Ubieram się stosownie do pogody – rozmowa kierowana.
  3. Ubrania – odczytywanie nazw.
  4. Który but bez pary – doskonalenie spostrzegawczości.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Jemy zdrowo i kolorowo.

  1. Piramida żywieniowa – poznanie zasad prawidłowego odżywiania się.
  2. Rozsypanka literowa – tworzenie nazw pokarmów, zapisywanie ułożonych wyrazów.
  3. Poznanie drukowanej i pisanej literyc,C nauka pisania poznanych liter w linii.
  4. Wyszukiwanie w tekście liter c, C zaznaczanie na niebiesko.
  5. Znak zapytania – poznanie nowego znaku interpunkcyjnego.
  6. ALFABET warzywno – owocowy , poznanie piosenki.