KONSPEKT DLA KLASY II
OPRACOWAŁA: mgr Joanna Dębicka
Lekcja 10 – 03 lutego
Nazwa bloku programowego: RODZINA
Cele główne:
- zapoznanie z pojęciem rodzina wyrazów;
- dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100;
- mierzenie linijką oraz centymetrem krawieckim;
- wiedza na temat znaczenia liczby 0;
- zapoznanie z zasadami odpowiedniego zachowania się przy stole.
Cele szczegółowe: uczeń:
- czyta rymowanki, zwracając uwagę na interpunkcję i intonację;
- uczestniczy w rozmowach: udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski;
- pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną i interpunkcyjną;
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej i w świecie dorosłych;
- zna podstawowe zasady racjonalnego odżywiania;
- czyta i rozumie teksty dla dzieci;
- poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych;
- rozumie, czym jest rodzina wyrazów;
- zna stopnie pokrewieństwa w swojej rodzinie;
- liczy po 1 od danej liczby w zakresie 100;
- zapisuje cyframi i odczytuje liczby do 100;
- rozumie dziesiątkowy system pozycyjny;
- rozwiązuje zadania tekstowe;
- odczytuje wynik pomiaru na linijce;
- porównuje dowolne dwie liczby w zakresie 100, używa znaków >, <, =;
- dodaje i odejmuje pełne dziesiątki i jednakowe składniki w zakresie 100;
- wykonuje łatwe obliczenia pieniężne;
- zna monety i banknoty, które są w obiegu.
Metody:
- czynne: metoda kierowania aktywnością, metoda zadań, metoda ćwiczeń;
- słowne: rozmowy,opowiadania, zagadki, objaśnienia, instrukcje, uczenie wierszy, metody żywego słowa;
- oglądowe: obserwacja i pokaz: przedmioty i czynności; udostępnianie sztuki: utwory literackie.
Środki dydaktyczne:
„Nasze ćwiczenia klasa2” cz.2,„Podręcznik część 2„Nasza Szkoła klasa 2”,zeszyty w 3 linie,„Nasze ćwiczenia. Matematyka” cz. 2, plastikowe sztućce i talerzyk oraz serwetki, centymetr krawiecki, zdjęcia polskich banknotów.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Przy stole
- Słuchanie wiersza M. Brykczyńskiego „Przy stole”, rozmowa o zasadach zachowania się przy stole.
- Zapisanie zasad przedstawionych na ilustracji, wyrażanie własnej opinii o zachowaniu się
- Omówienie sposobu nakrywania do stołu, ułożenia sztućców. Wpisywanie odpowiednich wyrazów określających położenie przedmiotów na ilustracji (stosunki przestrzenne).
- Swobodne wypowiedzi na temat znaczenia zasad savoir vivre’u w życiu codziennym.
- Przypomnienie zasad racjonalnego odżywiania się w czasie zimy.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Zaułek słówek – rodziny wyrazów
- Omówienie ilustracji z użyciem rodziny wyrazu Pisanie zdań o wymarzonym domu.
- Czytanie wyrazów zapisanych w ciągu oraz tworzenie rodziny wyrazów do wyrazu podstawowego. Wyszukiwanie wyrazu podstawowego w wyrazach z tej samej rodziny i pisanie wyrazów należących do tej samej rodziny.
- Pisownia wyrazów z wymianą ó na o – układanie zdań z wyrazami z ó.
- Szukanie wyrazów z rodziny wyrazu zwierzę.
- Powtórzenie nazw stopni pokrewieństwa – dzieci uzupełniają luki w zdaniach wyrazami zrodziny wyrazu
- Samodzielne układanie i pisanie zdań przez dzieci z wybranymi wyrazami.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Tajemnicza liczba 0
- Analiza sytuacji przedstawionych na ilustracjach w podręczniku.
- Nauczyciel zaznajamia dzieci ze znaczeniem liczby 0 w zapisach liczbowych, a także roli zera na miarce centymetrowej. Mierzenie wzrostu dzieci oraz zapisywanie tych pomiarów.
- Zapisywanie i odczytywanie liczb dwucyfrowych – liczba dziesiątek i jedności. Uzupełnianie ciągów liczbowych. Liczenie po jeden od wskazanej liczby w zakresie 100.
- Zapoznanie z zapisem liczb za pomocą znaków rzymskich.
- Przypomnienie pojęcia liczby parzystej oraz nieparzystej.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Liczymy dziesiątkami, czyli jak?
- Liczenie elementów po dziesięć. Rozwiązywanie zadań tekstowych – liczenie pełnymi dziesiątkami.
- Porównywanie pełnych dziesiątek – znaki >,<,=.
- Rozwiazywanie zagadek matematycznych – wyodrębnianie zbiorów zgodnie z podanymi warunkami.
- Proste obliczenia pieniężne – zabawa w rozmienianie banknotów polskich.
- Zadanie pracy domowej.