KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: mgr Katarzyna Rutkowska
Lekcja 13 – 17 marca
Nazwa bloku programowego: Wielkanocne zwyczaje
Cele główne:
- utrwalenie poznanych części mowy;
- poznanie zwyczajów wielkanocnych, symbolika potraw znajdujących się na wielkanocnym stole;
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się;
- rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych;
- wykorzystanie cyfr rzymskich w praktyce.
Cele szczegółowe: uczeń:
- zna części mowy;
- pisze test sprawdzający jego wiedzę;
- wie co to jest fraszka;
- czyta wiersze zwracając uwagę na interpunkcję i intonację;
- poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych;
- wyszukuje w tekście potrzebne informacje;
- uczestniczy w rozmowach na temat świąt wielkanocnych;
- rozwiązuje zadnia tekstowe;
- zna cyfry rzymskie.
Metody:
- podające – pogadanka;
- praktyczne – pokaz, ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
test; „Nasza szkoła” klasa III, część 3B, podręcznik do szkoły podstawowej; „Nasze ćwiczenia” klasa III, część 3.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat : Test z części mowy. Cyfry rzymskie.
- Przywitanie dzieci.
- Przypomnienie poznanych części mowy – rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek.
Ustne określanie części mowy – przykłady.
- Pisanie testu sprawdzającego wiedzę z części mowy.
- Poznanie cyfr rzymskich – zastępowanie nimi cyfr na zegarze, określanie kolejności miesięcy.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Stół wielkanocny.
- Czytanie przez dzieci wiersza E. Skarżyńskiej „Wielkanocny stół”. Symbole wielkanocnego stołu – omawianie; rodzinny charakter świąt – szukanie fragmentów. Nazwy potraw wielkanocnych.
- Czytanie wielkanocnych fraszek autorstwa A. Frączek. Rodzina wyrazu święto, określanie części mowy.
- Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń s. 68-69.
- Rozwiązywanie zadań tekstowych – o ile mniej, o ile więcej, obliczanie obwodu kwadratu.
- Praca domowa ćw. 2, s.68.
- Podsumowanie wiadomości.
- Pożegnanie dzieci.