Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY

OPRACOWAŁA:  Małgorzata Hrapkowicz

Lekcja  13 – 17 marca

Nazwa bloku programowego: Ważna sprawa – odpowiedzialność.

Cele główne:

  • kształtowanie umiejętności dostrzegania zjawisk przyrodniczych charakterystycznych dla przedwiośnia;
  • ćwiczenie słuchu fonematycznego;
  • poznanie graficznego obrazu liczby 10;
  • doskonalenie myślenia przyczynowo – skutkowego;
  • doskonalenie umiejętności manualnych;
  • kształtowanie wiedzy na temat tradycji, symboli i zwyczajów Świąt Wielkanocnych.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza;
  • zna graficzny obraz litery „s”;
  • potrafi wskazać pierwsze oznaki wiosny;
  • zna graficzny obraz liczby 10;
  • umie opowiedzieć co dzieje się kolejno na obrazku;
  • wie, że więzi rodzinne są bardzo ważne;
  • zna tradycje, symbole i zwyczaje typowe dla Świąt Wielkanocnych;
  • wie co zgodnie z tradycją powinno znajdować się w wielkanocnym koszyku.

Metody:

  • podające: pogadanka;
  • praktycznych działań;
  • aktywizująca: burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

Zeszyt ćw. część 3, kredki, bibuła, klej, nożyczki, papier kolorowy.

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat: Mały przyjaciel przyrody.

  • „Sowa pierwsze oznaki wiosny” – słuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści.
  • Pogadanka na temat pierwszych znaków wiosny.
  • Głoska „s” – ćwiczenia.
  • Sowa – praca plastyczna metodą wydzieranki.
  • Zagadki dla dzieci o wiośnie.

II jednostka lekcyjna:

Temat: Zajęcia na wolnym powietrzu.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Jesteśmy odpowiedzialni.

  • „Magiczna liczba 10” – słuchanie wiersza oraz wykonanie ćwiczenia praca w kartach pracy.
  • „List do dziadka” – historyjka obrazkowa.
  • Pogadanka na temat więzi rodzinnych.
  • „Szerokie czy wąskie?” – praca w kartach pracy.
  • „Długie czy krótkie” – praca w kartach pracy.

IV jednostka lekcyjna: 

Temat: Wielkanoc w Polsce.

  • Pogadanka na temat tradycji Świąt Wielkanocnych.
  • „Wielkanocne symbole” – pokaz i rozmowa.
  • „Mazurek wuja Ernesta” – czytanie tekstu obrazkowo – wyrazowego.
  • „Wielkanocny koszyczek” – praca w kartach pracy.
  • Praca plastyczna – wielkanocne pisanki.

 

 

 

 

Leave a Reply