KONSPEKT DLA KLASY II
OPRACOWAŁA: mgr Joanna Dębicka
Lekcja 13 – 17 marca
Nazwa bloku programowego: Zima
Cele główne:
- wskazywanie rzeczowników i czasowników w zdaniu,
- utrwalenie pisowni wyrazów z ż, rz, ó, u;
- tworzenie rodziny wyrazów;
- dzielenie wyrazów na sylaby;
- odczytywanie godziny z tarczy zegara;
Cele szczegółowe: uczeń:
- wskazuje czasowniki oraz rzeczowniki w zdaniu;
- uczestniczy w zabawach zespołowych;
- czyta tekst ze zrozumieniem;
- potrafi poprawnie napisać wyrazy z ż, rz, ó, u;
- dzieli wyrazy na sylaby;
- zapisuje wyrazy w kolejności alfabetycznej;
- tworzy rodziny wyrazów;
- słucha wypowiedzi i korzysta z informacji;
- czyta polecenia, wyrazy i zdania;
- uczestniczy w rozmowach; udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski;
- poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych;
- pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność gramatyczną, orograficzną i interpunkcyjną;
- potrafi wskazać na zegarze określone godziny;
- potrafi odczytać godzinę za zegarze;
- wyjaśnia zależność zjawisk przyrody od pór roku.
Metody:
- czynne: metoda kierowania aktywnością, metoda zadań, metoda ćwiczeń;
- słowne: rozmowy,opowiadania, objaśnienia, instrukcje, metody żywego słowa;
- oglądowe: obserwacja i pokaz: przedmioty i czynności; udostępnianie sztuki: utwory literackie.
Środki dydaktyczne:
„Nasze ćwiczenia klasa2” cz.2, Podręcznik część 2„Nasza Szkoła klasa 2”,zeszyty w 3 linie,„Nasze ćwiczenia. Matematyka” cz. 2,tabelki, karteczki z wyrazami, talerzyki papierowe, korek, szpilki.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Czasownik i rzeczownik
- Przypomnienie pojęć:czasownik i rzeczownik.
- Wspólne dopasowywanie wyrazów w odpowiednie miejsce w tabelce.
- Zabawa w słówka- gra dydaktyczna .
II jednostka lekcyjna:
Temat: Skąd się bierze szczęście?
- Słuchanie opowiadania E. Zubrzyckiej „Skąd się bierze szczęście?”: dyskusja n. t. szczęścia, pisanie odpowiedzi na zadane pytania, określanie uczuć zwierzęcych bohaterów obserwujących przyrodę.
- Łączenie fragmentów zdań i przepisanie jednego z nich. Rozwijanie zdań – wykorzystanie pytań pomocniczych i podanych wyrazów. Utrwalenie pisowni wyrazów z ż, rz, ó, u, przepisanie wierszyka do zeszytu.
- Wyrażanie swojego zdania na temat odczuwania szczęścia.Wskazywanie w otoczeniu elementów wywołujących radość i zadowolenie. Określanie zjawisk przyrody typowych dla zimy.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Zabawy słowne
- Dzielenie wyrazów na sylaby – oddzielanie sylab kreską w wyrazach na karcie pracy.
- Tworzenie rodziny wyrazów – dopisywanie wyrazów według wzoru.
- Zapisywanie podanych wyrazów z „ó”w kolejności alfabetycznej.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Jak płynie czas?
- Wykonanie własnego zegara z talerzyka papierowego.
- Odczytywanie godzin– zabawa dydaktyczna.
- Wykonanie zadań z kart pracy – wspomaganie się zegarkiem wykonanym z talerzyka.
- Czytanie wiersza „Dwa zegary” Natalii Ursenko – ustalenie godziny na zegarze odbitym w lustrze.
- Zadanie pracy domowej.