KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: mgr Małgorzata Pamuła
Lekcja 1 – 15 września
Nazwa bloku programowego: Edukacja zintegrowana
Temat: Własna historia kotka Pimpka
Cele główne:
- Kształtowanie umiejętności kojarzenia faktów oraz umiejętności logicznego myślenia;
- Rozwijanie spostrzegawczości;
- Umiejętność współpracy w grupie.
Cele szczegółowe:
- Uczeń nadaje tytuły historyjkom obrazkowym;
- Uczeń formułuje wypowiedzi;
- Uczeń buduje związki przyczynowo-skutkowe poprzez układanie kolejności obrazków w historyjce;
- Uczeń nazywa i rozróżnia pory roku na podstawie ilustracji;
- Uczeń nazywa czynności.
Metody:
- Praca w grupach;
- Pogadanka,
- Wykład,
- Zagadki obrazkowe,
Środki dydaktyczne:
Rozsypanki obrazkowe; historyjki obrazkowe; opisy i obrazki pór roku; rozsypanka wyrazowa dotycząca pór roku; podstawowe informacje na temat czynności (karty czynności
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Własna historia kotka Pimpka
- Powitanie uczniów, zapoznanie się z nimi, wyjaśnienie celu lekcji. Wyjaśnienie różnicy pomiędzy rozsypanką a historyjką obrazkową.
- Podział uczniów na 3 grupy robocze.
- Układanie z rozsypanek historyjek obrazkowych.
- Układanie planu wydarzeń.
- Nadawanie tytułów historyjkom i uzasadnienie nazwy.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Własna historia kotka Pimpka
- Ćwiczenia utrwalające czasowniki: karty czynności, nazywanie czynności, kalambury, określenie pytań czasownika.
- Wskazywanie czynności na obrazkach z wykorzystaniem poznanych pytań czasownika (co robi? co się z nim dzieje?)
III jednostka lekcyjna:
Temat: Własna historia kotka Pimpka
- Przypomnienie wiadomości o czterech porach roku; rozsypanka wyrazowa o czterech porach roku; dopasowanie opowiadania do pory roku; wskazanie na historyjkach obrazkowych elementów poszczególnych pór roku.
- Podsumowanie zajęć – quiz o czynnościach i porach roku