Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY V

OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski

Lekcja  2 – 22 września

Nazwa bloku programowego: Język polski

Temat:  Analiza tekstu poetyckiego, Pisownia wyrazów małą i wielką literą.

Cele główne:

  • Poznanie zasad czytania ze zrozumieniem;
  • objaśnienie niezrozumiałych wyrazów;
  • wzbogacenie słownictwa;
  • poznanie zasad analizy i interpretacji przeczytanego utworu poetyckiego;
  • wyjaśnienie zasad pisowni wyrazów małą i wielką literą w jęz. polskim.

Cele szczegółowe, uczeń:

  • Potrafi płynnie przeczytać wiersz zawierający archaizmy językowe;
  • Tworzyć spójne wypowiedzi na temat przeczytanego utworu;
  • Rozumie przesłanie wiersza;
  • Przedstawia wydarzenia z punktu widzenia bohatera;
  • Podaje przykłady z własnego doświadczenia, ilustrujące problem zawarty w wierszu;
  • Wie co to porównanie;
  • Umie wskazać rymy w wierszu;
  • Zna i rozumie zasady pisowni małą i wielką literą w polszczyźnie.

Metody:

  • Pogadanka;
  • Ćwiczeń praktycznych;
  • Kosza i walizki
  • Aktywizujące.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik i zeszyt ćwiczeń do klasy V „Słowa na start”

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat: Przyjaźń poddana próbie. Bajka „Przyjaciele” A. Mickiewicza

  1. Powitanie i przypomnienie tematu poprzedniej lekcji,
  2. Przeczytanie wiersza „Przyjaciela” A Mickiewicza,
  3. Wyjaśnienie archaizmów językowych, analiza wiersza i jego interpretacja,
  4. Układanie kodeksu dobrej przyjaźni.

II jednostka lekcyjna: 

Temat: „Uje się nie kreskuje”, czyli pisownia wyrazów z ó i u

  1. Przypomnienie i uzupełnienie zasad pisowni małą i wielką literą w jęz. polskim,
  2. Użycie wielkich i małych liter w tekście,
  3. Przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych,
  4. Analiza planszy ortograficznej ze str. 322-323.

 

 

 

 

Leave a Reply