KONSPEKT DLA KLASY II
OPRACOWAŁA: mgr Paulina Kociołek
Lekcja 5 – 10 listopada
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Jesienna zaduma – czy jesień musi być smutna?, Fryderyk Szopen – wielki kompozytor, Zwierzęta szykują się do zimy.
Cele główne: Uczeń
- Zna znaczenie święta dzień 1 listopada
- Potrafi wymienić sposoby radzenia sobie z „jesienną nudą”;
- Wie kim był Fryderyk Szopen i zna jego utwory
- Potrafi wskazać cechy zwierząt i sposobów przetrwania przez nich zimy.
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi :
- Wypowiadać się na temat czytanego tekstu;
- Umiejętnie słuchać ze zrozumieniem;
- Znaleźć sposoby radzenie sobie z jesienną nudą i aktywnie je stosować;
- Opowiedzieć kim był Fryderyk Szopen oraz opisać krótko jego twórczość;
- Wymienić różne zwierzęta, opisać je, ich zachowania oraz sposoby przetrwania przez nich zimy.
Metody:
- Wykład;
- Wyjaśnienie;
- Pogadanka;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy II „Elementarz odkrywców”, ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców”
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Jesienna zaduma. Fryderyk Szopen – wielki kompozytor.
- Kartka z kalendarza – 1 listopada – omówienie Święta oraz wspólne uzupełnienie zadania z Zeszytu Ćwiczeń;
- Słuchanie ze zrozumieniem tekstu „Mały Frycek, wielki Fryderyk” W. Widłaka;
- Charakterystyka Fryderyka Szopena i omówienie jego twórczości.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Sposoby na jesienną nudę; Zwierzęta szykują się do zimy.
- Sposoby radzenia sobie z „jesienną nudą”;
- Przygotowanie zwierząt do zimy, słuchanie tekstu z podręcznika;
- Nazwy zwierząt, ich krótka charakterystyka oraz przygotowanie do zimy.