KONSPEKT DLA KLASY I
OPRACOWAŁA: Sonia Tajduś
Lekcja 6 – 24 listopada
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Wprowadzenie liter ‘’M, m’’ oraz ‘’T, t’’
Cele główne:
- Zapoznanie uczniów z literą ‘’M, m’’ oraz ‘’T, t’’;
- Poznanie podstawowych zasad ruchu drogowego;
- Zapoznanie uczniów z samogłoskami i spółgłoskami.
Cele szczegółowe: uczeń:
- Potrafi napisać litery ‘’M, m’’ i ‘’T, t’’;
- Słucha tekstu ze zrozumieniem i umie odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu;
- Zna podstawowe zasady ruchu drogowego oraz wie, jak się zachować przy przechodzeniu przez ulicę;
- Wie, co to samogłoska i spółgłoska oraz potrafi określić różnicę między nimi.
Metody:
- Opowiadanie, pogadanka, wyjaśnianie;
- Działania plastyczne;
- Burza mózgów;
- Film, prezentacja multimedialna.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik i ćwiczenia do klasy I „Elementarz odkrywców”, tablica szkolna, tablica multimedialna, karty pracy
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: „M” jak mama
- Omawianie ilustracji z użyciem litery „M” oraz czytanie tekstu – podręcznik „Elementarz odkrywców” str. 44-45;
- Rozwiązywanie ćwiczeń ze str. 38-39 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców”.
II jednostka lekcyjna:
Temat: „T” jak tata
- Omawianie ilustracji oraz rozwiązywanie ćwiczeń – podręcznik „Elementarz odkrywców” str. 48-50;
- Rozwiązywanie ćwiczeń ze str. 41 – 42 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców”.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Prawidłowe zachowanie na drodze
- Czytanie tekstu pt. ‘’ Gdy zamierzasz przejść ulicę’’ w podręczniku „Elementarz odkrywców” str. 18;
- Rozwiązywanie ćwiczeń do tekstu;
- Praca plastyczna na temat ruchu drogowego;
- Rozwiązywanie ćwiczeń ze str. 15 – 17 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców”.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Samogłoski i spółgłoski
- Wyjaśnienie przez nauczyciela różnicy pomiędzy samogłoskami i spółgłoskami;
- Oglądanie krótkiego filmu o samogłoskach i spółgłoskach;
- Podsumowanie poznanych literek.