KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: mgr Małgorzata Pamuła
Lekcja 8 – 15 grudnia
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Dziewczynka z zapałkami. Boże Narodzenie– zwyczaje świąt oraz kolęda „Cicha noc”
Cele główne:
- Umiejętność scharakteryzowania baśni;
- Zapoznanie z sylwetką Hansa Christiana Andersena;
- Poznanie zwyczajów świąt Bożego Narodzenia;
- Umiejętność scharakteryzowania kolęd i pastorałek.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Wie, czym jest baśń;
- Potrafi wskazać cechy charakterystyczne baśni;
- Wie, kim jest Hans Christian Andersen i czym się zajmował;
- Zna polskie zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia;
- Wie, czym różnią się kolędy od pastorałek.
Metody:
- Opowiadanie;
- Wykład;
- Pogadanka;
- Mapa mentalna;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy III „Nasza Szkoła” cz. 2, Ćwiczenia do klasy III „Nasze Ćwiczenia”cz.2, Wklejka do zeszytu, Kolęda „Cicha Noc”, głośnik
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Dziewczynka z zapałkami.
- Zapoznanie uczniów z baśnią Hansa Christiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”;
- Przedstawienie postaci Hansa Christiana Andersena;
- Wykonanie zadań z ćwiczeń w nawiązaniu do przerobionego materiału;
- Omówienie zadania domowego dotyczącego tematu.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Boże Narodzenie – zwyczaje świąt oraz kolęda „Cicha noc”
- Omówienie zwyczajów bożonarodzeniowych;
- Omówienie różnic między kolędą a pastorałką;
- Wysłuchanie kolędy „Cicha Noc”;
- Omówienie zadań domowych związanych z tematem;
- Rozdanie wklejek do zeszytów.