KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak
Lekcja 9 – 12 stycznia
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Wprowadzenie litery „I”oraz „ i”, Wprowadzenie litery „K” oraz „ k”, Zabawa literami, czyli tworzenie prostych wyrazów oraz próby ich czytania
Cele główne:
- Zapoznanie uczniów z literami „I”, „i”, „K” oraz „k”;
- Zapoznanie z zasadami tworzenia wyrazów, próby tworzenia wyrazów oraz ich czytania.
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:
- Zapisać poznane litery: ”I”, ”i”, ”K” oraz ”k”;
- Odnaleźć omawiane litery pośród innych;
- Odtworzyć zapis graficzny poznanych liter;
- Utworzyć sylaby oraz proste wyrazy przy użyciu omawianych liter;
- Przeczytać proste wyrazy.
Metody:
- Pogadanka, wyjaśnianie;
- Zgadywanka, praca z ilustracjami.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, tablica szkolna, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień, zeszyt.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie litery „I” oraz „i”
- Scharakteryzowanie litery „I” oraz „i”;
- Próby zapisu graficznego litery „I” oraz „i”,
- Utrwalenie zapisu graficznego poznanych liter oraz zwrócenie uwagi na staranność ich zapisu.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie litery „K” oraz „k”
- Scharakteryzowanie litery „K” oraz „k”;
- Próby zapisu graficznego litery „K” oraz „k”;
- Utrwalenie zapisu graficznego poznanych liter oraz zwrócenie uwagi na staranność ich zapisu.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Tworzenie sylab z dotychczas poznanych liter
- Wyjaśnienie znaczenia słowa „sylaba”;
- Przypomnienie sylab poznanych wcześniej;
- Dzielenie wyrazów na sylaby;
- Wspólne tworzenie sylab oraz prostych wyrazów;
- Próby czytania prostych wyrazów.