KONSPEKT DLA KLASY IV
OPRACOWAŁA: mgr Monika Monsen
Lekcja 10 – 26 stycznia
Nazwa bloku programowego: Przyroda
Temat: Układ krwionośny, Układ oddechowy
Cele główne:
- Uczeń zna budowę oraz zasadę działania układu krwionośnego;
- Poznanie układu oddechowego u człowieka oraz czynników mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tego układu.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Zna budowę układu krwionośnego;
- Określa funkcje poszczególnych elementów układu krwionośnego;
- Opisuje zasadę działania serca;
- Wymienia zagrożenia prawidłowości funkcjonowania układu krwionośnego;
- Opisuje elementy diety wpływającej korzystnie na funkcjonowanie poznanego układu;
- Zna budowę układu oddechowego;
- Opisuje proces wymiany gazowej w układzie oddechowym;
- Określa zagrożenia prawidłowości funkcjonowania układu oddechowego.
Metody:
- Wykład;
- Pogadanka;
- Dyskusja;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy IV „Tajemnice przyrody”, tablica
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Układ krwionośny
- Opisanie oraz wskazanie umiejscowienia poszczególnych elementów układu krwionośnego na rysunku poglądowym;
- Omówienie funkcji serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych;
- Omówienie zależności: temperatura ciała a funkcjonowanie układu krwionośnego;
- Zapoznanie z czynnikami obniżającymi prawidłowe funkcjonowanie poznanego układu;
- Wspólne wnioski na temat diety poprawiającej funkcjonowanie układu krwionośnego.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Układ oddechowy
- Opisanie oraz wskazanie umiejscowienia poszczególnych elementów układu oddechowego na rysunku poglądowym;
- Omówienie funkcji płuc;
- Omówienie procesu wymiany gazowej w układzie oddechowym;
- Zapoznanie z czynnikami obniżającymi prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.