KONSPEKT DLA KLASY V
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 10 – 26 stycznia
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie literackie
Temat: Teksty prozatorskie i kulturowe oraz ich elementy
Cele główne:
- Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich;
- Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym;
- Znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność mówienia o nich z wykorzystaniem potrzebnej terminologii.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Wie i rozumie, czym się różni rodzaj literacki od gatunku literackiego;
- Potrafi rozpoznawać podstawowe gatunki prozatorskie;
- Potrafi zdefiniować najważniejsze elementy utworu prozatorskiego np. bohater, akcja, wątek, puenta, monolog, dialog, świat przedstawiony;
- Rozpoznaje w wybranych tekstach prozatorskich ich podstawowe elementy;
- Zna i rozumie podstawowe gatunki prozatorskie takie, jak: powieść, opowiadanie, nowela, baśń, legenda, mit, dziennik;
- Wzbogaca słownictwo i potrafi je wykorzystywać.
Metody:
- Rozmowa kierowana;
- Ćwiczenie myślenia pytajnego;
- Ćwiczenie relaksacyjne.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik i zeszyt ćwiczeń do klasy V „Słowa na start”, materiał pomocniczy z wykazem rodzajów i gatunków literackich.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Utwory prozatorskie i ich elementy
- Powitanie i sprawdzenie zadania domowego;
- Rozmowa kierowana. Rodzaje i gatunki literackie;
- Ćwiczenie relaksacyjne;
- Główne elementy utworu prozatorskiego;
- Podstawowe teksty prozatorskie i kulturowe;
- Zadanie domowe: Przeczytać tekst „Niebieska świeczka” str. 141-142 (zeszyt ćwiczeń) i wykonać polecenia 7-9.