KONSPEKT DLA KLASY VI
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 9 – 26 stycznia
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie literackie i kulturowe
Temat: Teatr i sztuka dramatyczna
Cele główne:
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w określonych formach wypowiedzi pisemnych i ustnych;
- Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym;
- Rozwijanie zainteresowania kulturą teatralną.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Wie, kiedy narodził się i do czego służył teatr i sztuka dramatyczna;
- Rozumie, czym charakteryzuje się dramat jako podstawowy rodzaj literacki;
- Zna i rozumie takie terminy, jak: kulisy, scena, akt, sufler;
- Potrafi analizować utwór liryczny;
- Wie, jak właściwie zachować się w teatrze;
- Potrafi pracować z tekstem literackim i rozwiązywać zdania z nim związane.
Metody:
- Pogadanka;
- Rozmowa kierowana;
- Praca z tekstem literackim.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy VI „Słowa na start”, infografika – teatr od kulis
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Świat jest teatrem, a my jego aktorami. Czym jest teatr i sztuka teatralna?
- Powitanie i sprawdzenia zadania domowego;
- Głośne przeczytanie i analiza wiersza J. Kulmowej „Po co jest teatr”;
- Przedstawienie i omówienie infografiki: teatr od kulis;
- Wyjaśnienie podstawowych terminów związanych z teatrem i sztuką dramatyczną;
- Rozwiązanie testu sprawdzającego poznane wiadomości;
- Przeczytanie tekstu G. Kasdepke „Teatr”;
- Pogadanka na temat właściwego zachowania się w teatrze.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Czytanie ze zrozumieniem tekstu literackiego
- Nawiązanie do tematu poprzedniej lekcji i przypomnienie wiadomości;
- Głośne przeczytanie z podziałem na role fragm. opowiadania S. Mrożka „Artysta”;
- Samodzielne rozwiązywanie zadań do tekstu;
- Wspólne sprawdzenie poprawności wykonanych zdań;
- Zadanie domowe: Pisemnie ćw. 8 s. 117.