KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: mgr Małgorzata Pamuła
Lekcja 14 – 23 marca
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Sprawdzian, Znaki interpunkcyjne, Wynalazki zmieniają świat
Cele główne: Utrwalenie:
- Zasad ortograficznych „ch”, „h”, „ó” wymienne i niewymienne, „rz”, „ż”;
- Nazw miesięcy i podziału roku;
- Symboli narodowych Polski;
- Słownictwa związanego z muzyką;
- Znaków interpunkcyjnych;
- Zapoznanie z postaciami polskich odkrywców i wynalazców.
Cele szczegółowe:Uczeń:
- Zna zasady ortograficzne i stara się je stosować w praktyce;
- Potrafi dokonać podziału roku ze względu na: miesiące, kwartały, półrocza;
- Wie, kim jest kompozytor i dyrygent;
- Wie, czym jest chór, opera i orkiestra;
- Zna podstawowe symbole narodowe Polski;
- Zna i stara się stosować podstawowe znaki interpunkcyjne: kropka, przecinek, dwukropek przy wymienianiu, cudzysłów, znak zapytania, wykrzyknik;
- Zna osiągnięcia Marii Skłodowskiej Curie, Stefana Drzewieckiego, Józefa Hofmanna, Kazimierza Funka, Hilarego Koprowskiego, Aleksandra Wolszczana;
- Wie, kim jest Alfred Nobel;
- Wie, czym jest nagroda nobla;
- Wie, kim jest noblista.
Metody:
- Opowiadanie;
- Wykład;
- Pogadanka;
- Zagadki rysunkowe;
- Mapa mentalna;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy III „Nasza Szkoła” cz. 3a, Ćwiczenia do klasy III „Nasze Ćwiczenia”cz.3,test, karty z polskimi wynalazcami, zdjęcie nagrody nobla, zdjęcie Alfreda Nobla, wklejka do zeszytu
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Sprawdzian
- Omówienie poleceń znajdujących się na teście;
- Omówienie poszczególnych zadań i wyjaśnienie sposobu ich rozwiązania;
- Napisanie testu.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Znaki interpunkcyjne
- Zapoznanie uczniów ze znakami interpunkcyjnymi stosowanymi w języku polskim;
- Utrwalenie zasad dotyczących stawiania znaków interpunkcyjnych;
- Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń;
- Omówienie zadania domowego.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Wynalazki zmieniają świat
- Przeczytanie czytanki Izabeli Klebańskiej pt. „Mania i skarby szklanej gabloty”;
- Rozmowa o polskich wynalazcach, przedstawienie uczniom słynnych wynalazców;
- Przedstawienie uczniom postaci Alfreda Nobla;
- Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń;
- Omówienie zadania domowego;
- Rozdanie uczniom wklejek.