KONSPEKT DLA KLASY V
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 15 – 6 kwietnia
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie literackie
Temat: Świat fantazji, Spotkanie z lekturą
Cele główne:
- Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich;
- Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym;
- Rozwijanie zdolności dostrzegania wartości: prawdy, dobra, piękna, szacunku dla człowieka i kierowania się tymi wartościami.
Cele szczegółowe, uczeń:
- Odczytuje fragmenty tekstu;
- Omawia postaci, wydarzenia i inne elementy świata przedstawionego w tekście;
- Określa przeżycia bohaterów;
- Określa wartości wskazane w utworze jako najważniejsze;
- Wypowiada własne zdanie na temat wartości wskazanych w utworze;
- Potrafi argumentować swoją wypowiedź;
- Wie, co to jest zdanie i równoważnik zdania, jakie wyróżniamy zdania ze względu na cel wypowiedzi;
- Wie, co to są związki wyrazowe, związek główny, poboczny, wyraz nadrzędny, podrzędny.
Metody:
- Wyjaśnienie;
- Pogadanka;
- Ćwiczenia aktywizujące.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy V „Nowe słowa na start”, materiały pomocnicze – zdanie w języku polskim (grafika).
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Dlaczego warto czytać książki?
- Powitanie i sprawdzenie zadania domowego (recytacja).
- Głośna lektura tekstu „The Pagemaster” i wyjaśnienie imienia głównego bohatera.
- Zapoznanie się z nowymi pojęciami.
- Ustne streszczenie utworu.
- Ustosunkowanie się do rady Pagemastera.
- Dyskusja nt. korzystania z biblioteki i czytania książek.
- Wyjaśnienie co to jest zdanie, jakie mamy rodzaje zdań i co to są związki wyrazowe.
- Zadanie domowe: napisać krótkie uzasadnienie: Jaką wartość ma czytanie książek? oraz przeczytać z podręcznika wiadomości o wypowiedzeniach i związkach wyrazowych.