KONSPEKT DLA KLASY VI, VIII
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 13 – 6 kwietnia
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie językowe
Temat: Rodzaje zdań
Cele główne:
- Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia;
- Poznawanie podstawowych pojęć oraz terminów służących do opisywania języka i językowego komunikowania się ludzi.;
- Rozwijanie wiedzy o elementach składowych wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz ich funkcjach w strukturze tekstów i w komunikowaniu się.
Cele szczegółowe, uczeń:
- Wie, co to jest zdanie i jaki warunek musi być spełniony, żeby tworzyć zdanie;
- Wyróżnia typy zdań ze względu na cel wypowiedzi;
- Odróżnia zdania od równoważników zdań;
- Przekształca zdania pojedyncze w równoważniki zdań i odwrotnie;
- Rozumie pojęcia: orzeczenie i podmiot;
- Wie, co to jest grupa podmiotu i grupa orzeczenia;
- Wie, co to są zdania pojedyncze nierozwinięte i rozwinięte.
Metody:
- Wyjaśnienie;
- Ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik oraz zeszyt ćwiczeń do klasy VI „Słowa na start”, materiały pomocnicze – zdanie w języku polskim (grafika), Podręcznik do klasy VIII „Słowa na start”
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Co to jest wypowiedzenie i jakie są rodzaje wypowiedzeń w języku polskim?
- Powitanie.
- Przypomnienie wiadomości o rodzaj zdań ze względu na cel wypowiedzi.
- Wprowadzenie terminu: zdanie i równoważnik zdania.
- Przypomnienie wiadomości o grupie podmiotu i orzeczenia.
- Wyjaśnienie terminów: podmiot domyślny, orzeczenie złożone, zdanie pojedyncze.
- Ćwiczenia językowe.
- Zadanie domowe.