KONSPEKT DLA KLASY V
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 16 – 27 kwietnia
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie językowe
Temat: Związki wyrazowe, zdania pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte
Cele główne:
- Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia;
- Poznawanie podstawowych pojęć oraz terminów służących do opisywania języka i językowego komunikowania się ludzi;
- Rozwijanie wiedzy o elementach składowych wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz ich funkcjach w strukturze tekstów i w komunikowaniu się.
Cele szczegółowe, uczeń:
- Wie, co to jest zdanie i równoważnik zdania;
- Wie, co to są związki wyrazowe, związek główny, poboczny, wyraz nadrzędny (określany), podrzędny (określający);
- Rozpoznaje podmiot i orzeczenie oraz ich określenia;
- Tworzy zdania pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte;
- Stosuje w związkach wyrazowych oraz w zdaniach poprawne formy gramatyczne wyrazów odmiennych;
- Sporządza wykres zdania pojedynczego z uwzględnieniem części zdania.
Metody:
- Wyjaśnienie;
- Pogadanka;
- Ćwiczenia aktywizujące.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik i zeszyt ćwiczeń do klasy V „Nowe słowa na start”, materiały pomocnicze (grafika), karteczki z wyrazami
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Powtarzanie oraz utrwalanie tekstu- próba Erasmus +
II jednostka lekcyjna:
Temat: Jak łączą się wyrazy w zdaniu i czym różnią się zdania pojedyncze nierozwinięte od rozwiniętych?
- Powitanie i sprawdzenie zadania domowego.
- Przypomnienie wiadomości o wypowiedzeniu i zdaniu.
- Wyjaśnienie pojęć: związek wyrazowy, wyraz określany i określający.
- Ćwiczenia praktyczne.
- Ćwiczenie relaksacyjne.
- Przypomnienie wiadomości o zdaniach pojedynczych.
- Zadanie domowe: ćw. 5 i 7 s. 40-41, ćw. 1, 3, 4, 5, s. 42-43; ćw. 1, 2, 5, 7 s. 57-58.