KONSPEKT DLA KLASY IV
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 14 – 11 maja
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie językowe
Temat: Zdanie pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte
Cele główne:
- Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia;
- Poznawanie podstawowych pojęć oraz terminów służących do opisywania języka i językowego komunikowania się ludzi;
- Rozwijanie wiedzy o elementach składowych wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz ich funkcjach w strukturze tekstów i w komunikowaniu się.
Cele szczegółowe, uczeń:
- Wie, co to jest zdanie i równoważnik zdania;
- Rozpoznaje podmiot i orzeczenie oraz określenia związku głównego;
- Potrafi wskazać w zdaniu grupę podmiotu i grupę orzeczenia;
- Tworzy zdania pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte;
- Stosuje w zdaniach poprawne formy gramatyczne wyrazów odmiennych;
- Sporządza wykres zdania pojedynczego z uwzględnieniem części zdania.
Metody:
- Wyjaśnienie;
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik i zeszyt ćwiczeń „Nowe słowa na start” do klasy IV, materiały pomocnicze do lekcji – podstawowe wiadomości o zdaniu
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Czym różnią się zdania pojedyncze nierozwinięte od rozwiniętych?
- Powitanie.
- Sprawdzenie zadania domowego.
- Omówienie nowych wiadomości: zdanie pojedyncze, zdanie pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte; grupa podmiotu i grupa orzeczenia.
- Rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń.
- Zadanie domowe: ćw. 1, 3, 5, 6, 7 s. 51-53 oraz cała strona 56 zeszyt ćwiczeń.