Konspekt

KONSPEKT DLA KLASY IV

OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski

Lekcja  14 – 11 maja 

Nazwa bloku programowego:  Język polski. Kształcenie językowe

Temat: Zdanie pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte

Cele główne:

  • Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia;
  • Poznawanie podstawowych pojęć oraz terminów służących do opisywania języka i językowego komunikowania się ludzi;
  • Rozwijanie wiedzy o elementach składowych wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz ich funkcjach w strukturze tekstów i w komunikowaniu się.

Cele szczegółowe, uczeń:

  • Wie, co to jest zdanie i równoważnik zdania;
  • Rozpoznaje podmiot i orzeczenie oraz określenia związku głównego;
  • Potrafi wskazać w zdaniu grupę podmiotu i grupę orzeczenia;
  • Tworzy zdania pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte;
  • Stosuje w zdaniach poprawne formy gramatyczne wyrazów odmiennych;
  • Sporządza wykres zdania pojedynczego z uwzględnieniem części zdania.

Metody:

  • Wyjaśnienie;
  • ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik i zeszyt ćwiczeń „Nowe słowa na start” do klasy IV, materiały pomocnicze do lekcji – podstawowe wiadomości o zdaniu

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:    

Temat: Czym różnią się zdania pojedyncze nierozwinięte od rozwiniętych?

  1. Powitanie.
  2. Sprawdzenie zadania domowego.
  3. Omówienie nowych wiadomości: zdanie pojedyncze, zdanie pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte; grupa podmiotu i grupa orzeczenia.
  4. Rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń.
  5. Zadanie domowe: ćw. 1, 3, 5, 6, 7 s. 51-53 oraz cała strona 56 zeszyt ćwiczeń.

Leave a Reply