Konspekt zajęć

 Lekcja 1- 16 WRZEŚNIA 

Nazwa bloku programowego: Edukacja wszesnoszkolna

Temat:  Jak spędziliśmy wakacje?

Cele ogólne:

  • doskonalenie umiejętności zapisywania krótkich zdań na dany temat,
  • poznanie krajobrazów w Polsce.

Cele szczegółowe : dziecko:

  • czyta tekst ze zrozumieniem,
  • odpowiada na pytania dotyczące tekstu,
  • opowiada, jak spędził wakacje,
  • zapisuje krótkie zdania dotyczące wrażeń z wakacji,
  • wskazuje nazwy miast, gór oraz krain geograficznych w czytanym tekście,
  • układa historyjki obrazkowe,
  • odnajduje różnice na obrazkach,
  • stosuje poprawny szyk wyrazów w zdaniu,
  • układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
  • czyta ze zrozumieniem,
  • liczy zdania w tekście,
  • potrafi układać pytania i odpowiedzi do zadanego pytania.

Metody:

  • czynne: metoda kierowania aktywnością; metoda zadań; metoda ćwiczeń;
  • oglądowe: obserwacja, utwory literackie;
  • słowne: rozmowy, opowiadania.

Pomoce dydaktyczne:

  • Podręcznik „Nasza Szkoła klasa 2”,
  • Nasze Ćwiczenia klasa 2”,
  • kłębek wełny,
  • bursztyn,
  • mapa Polski.

Przebieg I jednostka lekcyjna

  I WRACAMY DO SZKOŁY

  1. Zapoznanie z uczniami w nowym roku szkolnym – Zabawa integracyjna „Sieć pajęcza”.
  2. Rozmowy na temat tego, co dzieci chciałyby się nauczyć w drugiej klasie oraz co najbardziej podoba im się w szkole?
  3. Zadania w Zeszycie Ćwiczeń:
  4. Numerowanie historyjki obrazkowej dotyczącej przygotowań do szkoły oraz opowiadanie ułożonej historii,
  5. Odszukanie różnic między obrazkami,
  6. Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej,
  7. Wklejanie odpowiednich podpisów pod obrazkami,
  8. Wpisywanie brakujących liter w wyrazy,
  9. Tworzenie pytań z rozsypanki wyrazowej oraz układanie odpowiedzi na te pytania.

II JAK SPĘDZILIŚMY WAKACJE ?   Rozmowa na temat wakacji:

  1. Dzieci opowiadają jak spędziły wakacje: na forum klasy, w parach, zapisują zdania w zeszycie,
  2. Czytanie tekstu dotyczących wakacji: wskazywanie nazw miast, gór oraz krain geograficznych w tekście.
  3. Prezentacja mapy Polski, wyszukiwanie na mapie krajobrazów: nadmorskiego, nizinnego, wyżynnego oraz górskiego, zwrócenie uwagi na kolory, jakimi są oznaczone.
  4. Wskazywanie na mapie Polski góry. Poznanie nazw polskich gór.