Konspekt zajęć

LEKCJA 1 – 16 WRZEŚNIA

Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna
Temat: Wesoło i bezpiecznie

Cele główne:

  • wzmacnianie więzi społecznych grupy;
  • wypowiadanie się na temat;
  • wprowadzenie dużej i małej litery „O”, drukowanej i pisanej;
  • analiza i synteza głoskowa wyrazów;
  • poznanie różnic miedzy głoską a literą;
  • wyróżnianie głosek na początku wyrazu, w środku i na końcu.

Cele szczegółowe:

  • dziecko nawiązuje pozytywne relacje z rówieśnikami;
  • potrafi się zaprezentować na forum grupy ;
  • wzmacnia odporność emocjonalną, pokonuje swoja nieśmiałość;
  • potrafi słuchać uważnie wypowiedzi innych osób;
  • tworzy spójne wypowiedzi, poprawne gramatycznie;
    utrwala znajomość drukowanej litery „O” małej i dużej;
  • rozpoznaje literę „o” jako samogłoskę
  • uczy się zapisywać w liniaturze literę „o”, „O”;
  • dzieli na sylaby i na głoski wybrane wyrazy;
  • potrafi wyodrębnić głoskę „O” na początku wyrazu, w środku i na końcu;

Metody:

  • słowna;
  • podająca;
  • aktywizujące: Metoda Dobrego Startu.
  • ćwiczeń praktycznych;
    aktywizujące: Metoda Dobrego Startu.

Środki dydaktyczne:

  • pamiątki z wakacji przyniesione przez dzieci,
  • sznurowadło,
  • zeszyt do kaligrafii ( klasa O),
  • tablica demonstracyjna „Litery”, „Od wierszyka do literki” Metoda Dobrego Startu,

Przebieg:
Pierwsza jednostka lekcyjna:

  • Powitanie
    „Oto ja” – zaprezentowanie się uczniów na forum grupy, przedstawienie swojego imienia, zainteresowań
  • „Wspomnień czar” prezentacja pamiątek z wakacji, wypowiadanie się na temat minionych wakacji ( dla chętnych uczniów).
  • Poznajemy litery-nauczyciel prezentuje literę „o” i „O” drukowaną i pisaną, następnie uczniowie piszą palcem tą literę w powietrzu, układają ze sznurowadła obraz graficzny litery „o”.
  • Nauczyciel pokazuje zapis litery „o”, „O” w liniaturze, uczniowie piszą literę w ze-szycie do kaligrafii.
  • Nauczyciel rozdaje kartę pracy Metody Dobrego Startu, dzieci podkreślają w wyrazach literę „o”, „O”.
  • Dzieci dzielą na sylaby wyrazy z zaznaczona literą „o”, następnie dzielą na głoski, próbują wyodrębnić głoskę „o” na początku wyrazu, w środku i na końcu.
  • Dzieci poznają różnicę pomiędzy głoską a literą.
  • Pożegnanie.