KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: Katarzyna Rutkowska
Lekcja 2 – 30 września
Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna
Temat: Nasz plan na trzecią klasę. Uczymy się uczyć.
Cele główne:
- kształcenie dobrych nawyków uczenia się;
- zapoznanie uczniów z prawami i obowiązkami Polek i Polaków;
- rozwijanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za swój kraj.
Cele szczegółowe: uczeń:
- zna zasady pisowni wyrazów z „ó”;
- zna i potrafi wyjaśnić pojęcia takie jak: konstytucja, prezydent, premier, sejm i senat;
- potrafi wymienić najważniejsze cechy osoby odpowiedzialnej za reprezentowanie klasy;
- dokonuje właściwego wyboru do rady samorządu klasowego;
- próbuje określić receptę na zapamiętywanie;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach i zabawie.
Metody:
- podające – pogadanka, opis;
- aktywizujące – praca w grupach, dyskusja, zabawy integracyjne;
- praktyczne- ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
„Nasza szkoła” klasa III, część 1a, podręcznik do szkoły podstawowej, „Nasze ćwiczenia” klasa III, część 1.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat : Zaułek słówek – wyrazy z „ó”.
- Przywitanie dzieci.
- Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zdobytych na ostatnich zajęciach. Dokończenie zadań w zeszycie ćwiczeń.
- Sprawdzenie pracy domowej.
- Omówienie zasad pisowni z „ó”, podręcznik s. 10-11. Zapisanie w zeszycie notatki na temat: Kiedy piszemy „ó”. Wykonanie zadań w ćwiczeniach s. 10-11.
II jednostka lekcyjna:
Temat : Władze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Swobodne wypowiedzi dzieci na temat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, rządu, sejmu i senatu, obywateli Polski.
- Porównanie wiedzy dzieci z informacjami z podręcznika na s. 14-15.
- Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń s. 14.
- Przeprowadzenie w klasie wyborów do rady samorządu klasowego. Omówienie cech, które powinna posiadać osoba reprezentująca klasę.
III jednostka lekcyjna:
Temat : „Gazeta przyjazna”- Czy każdy z nas uczy się w taki sam sposób?
- Pogadanka na temat prowadzenia szkolnej gazetki na podstawie przykładu w podręczniku na s. 16-17. Zwrócenie szczególnej uwagi na zamieszczony w „Gazetce przyjaznej” wywiad z panią pedagog.
- Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń s.15.
- Podział dzieci na grupy, które opracowują sposoby skutecznego uczenia się. Przedstawienie klasie swoich pomysłów. Dyskusja na temat tego, co w uczeniu się nam pomaga, a co przeszkadza.
- Zadanie pracy domowej – ćw. 2 dla wszystkich i 3 dla chętnych na s. 15.
IV jednostka lekcyjna:
Temat : Dlaczego mózg jest ważny?
- Dyskusja o wielkiej odpowiedzialności naszego mózgu, o tym co warto robić, aby mózg lepiej pracował.
- Analiza i porównanie wypowiedzi dzieci z przykładami w podręczniku s. 22-23.
- Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń na s. 19.
- Zadanie pracy domowej – ćw. 2, s.20.
V jednostka lekcyjna:
Temat : Podsumowanie i utrwalenie zdobytych wiadomości.
- Powtórzenie wiadomości i podsumowanie dnia w formie dokończonych przez dzieci zdań typu: Dziś dowiedziałem się o…
Podobała mi się lekcja na temat…
Na pewno przyda mi się ….
Nie zainteresowała mnie lekcja na temat …
- Przypomnienie o pracy do domu.
- Zabawy integracyjne.
- Pożegnanie dzieci.