Konspekt

Konspekt dla klasy I

Opracowała : Agnieszka Płucienniczek 

LEKCJA 2- 30 września  

Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna

Temat: To ja

Cele główne:

  • integrowanie się grupy;
  • całościowe rozpoznawanie imion – pisownia imion wielką literą;
  • nauka daty swoich urodzin;
  • utrwalenie podziału czasu na : dni tygodnia, miesiące i pory roku;
  • czynne słuchanie opowiadania;
  • udzielanie odpowiedzi do tekstu;
  • budowanie zdań gramatycznie poprawnych;
  • rysowanie znaków i szlaczków literopodobnych po śladzie, przygotowanie do pisania litery „a”
  • wprowadzenie dużej i małej litery „a”, drukowanej i pisanej;
  • analiza i synteza głoskowa wyrazów z głoską „a”;
  • wyróżnianie głosek na początku wyrazu, w środku i na końcu;
  • wyróżnianie w wypowiedzi zdania, w zdaniach wyrazy;
  • ćwiczenie pamięci słownej i muzycznej;
  • nabywanie sprawności manualnej.

Cele szczegółowe:  uczeń:

  • uważnie słucha wypowiedzi nauczyciela i innych osób;
  • czeka cierpliwie na swoją kolej;
  • utrwala imiona rówieśników;
  • utrwala dni tygodnia, miesiące i pory roku;
  • rozwija umiejętność dzielenia wyrazów na sylaby i głoski;
  • utrwala znajomość drukowanej litery „A” małej i dużej;
  • rozpoznaje literę „a” jako samogłoskę
  • uczy się zapisywać w liniaturze literę „a”, „A”;
  • potrafi wyodrębnić głoskę „a” na początku wyrazu, w środku i na końcu;
  • wyróżnia w wypowiedziach zdania, w zdaniach wyrazy, w wyrazach głoski;
  • ćwiczy pamięć słowna i muzyczną;
  • czerpie radość ze wspólnego muzykowania..

Metody:

  • słowna;
  • ćwiczeń praktycznych;
  • aktywizujące: Metoda Dobrego Startu, pedagogika zabawy.

Środki dydaktyczne:

tablica demonstracyjna „Litery”, „Od wierszyka do literki” Metoda Dobrego Startu, „Szlaczki łańcuszkowe- karty pracy”, duże talerze plastikowe, kasza manna, kredki, kartki białe A4,szalik

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:

Temat: Moje imię

  1. Powitanie
  2. „Zgadnij jak mam na imię”–zabawa integracyjna, utrwalenie imion rówieśników, dziele na sylaby i głoski.
  3. „Jak zapisać Twoje imię?”- poznanie zapisu imion, zwrócenie uwagi na pisanie imion wielką literą.
  4. „Mój kolega/koleżanka z ławki” praca plastyczna z wykorzystaniem kredek.

II jednostka lekcyjna:

Temat: Dni tygodnia, miesiące, pory roku – czy pamiętasz?

  1. „Pory roku” zabawa ruchowa
  2. „Miesiące z pokazywaniem” przypomnienie nazw miesięcy
  3. Dni tygodnia – słuchanie wiersza Ludwika Jerzego Kerna
  4. Jak jest Twoja data urodzin? – utrwalenie ważnych dat.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Litera „a” , „A”

  1. Przypominamy sobie obraz graficzny małej i wielkiej litery „a”
  2. Dzielimy na sylaby wybrane wyrazy. Wyróżniamy głoskę „a” na początku, w środku i na końcu wyrazu. Podajemy swoje przykłady.
  3. Znajdź literę „a”, „A” – zaznaczanie w tekście.
  4. Szlaczki literopodobne – przygotowujemy się do poznania zapisu litery „a” w liniaturze.
  5. Litera „a”, „A”- poznajemy zapis.

IV jednostka lekcyjna:

Temat: Wspólne muzykowanie

  1. Poznanie piosenki „ Właśnie my”
  2. Inscenizowanie ruchem, utrwalenie słów i melodii piosenki
  3. Wspólne muzykowanie.