KONSPEKT DLA KLASY 1
OPRACOWAŁA: Agnieszka Płucienniczek
Lekcja 3 – 14 października
Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna
Temat: Dary jesieni
Cele główne:
- poznanie nowej pory roku;
- utrwalenie nazw warzyw;
- słuchanie ze zrozumieniem tekstu literackiego;
- analiza i synteza głoskowa wyrazów;
- pisanie liter „e”, „E”, „i” , „I”
- pisanie po śladzie połączeń literowych ea, oe;
- układanie zdań z wyliczeniem elementów;
- utrwalenie zasad obowiązujących w lesie.
Cele szczegółowe: uczeń:
- zna cechy charakterystyczne poszczególnych pór roku w tym jesieni;
- wie co się dzieje jesienią w ogrodzie i lesie;
- wymienia nazwy warzyw;
- słucha uważnie tekstów czytanych przez nauczyciela;
- poznaje drukowane i pisane litery „e’, „E”, „i”, „I”;
- ćwiczy analizę i syntezę słuchową wyrazów zwierających głoski a, o, e, i;
- wyróżnia w wypowiedziach zdania, w zdaniach wyrazy, w wyrazach głoski i sylaby;
- wie jak zachować się właściwie w lesie.
Metody:
- słowna – polecenia, objaśnienia;
- oglądowe – pokaz;
- aktywizująca: elementy Metody Dobrego Startu ;
- czynne: stawianie zadań do wykonania
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćw.1 str.26-28, 30 – 35, Zagadki dla dzieci, MP3, plakaty przedstawiające: warzywa, las, zwierzęta leśne
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat : Jesień w ogrodzie
- Jesień – omówienie charakterystycznych cech nowej pory roku.
- „Warzywa” słuchanie wiersza J. Tuwima.
- Zagadki słowne i rebusy.
- Zabawa ruchowa przy piosence „Smaczne warzywa”
- Kraina literek: poznajemy zapis litery „e”, „E”
II jednostka lekcyjna:
Temat: W kuchni miło i smakowicie
- Spiżarnia – poznanie sposobów przetwarzania warzyw i owoców.
- Rozmowa o podstawowych zasadach higieny podczas przygotowywania posiłków.
- Kraina literek: poznajemy zapis litery „i”, „I”
- Zdanie, wyraz – liczenie wyrazów w zdaniu ( rysowanie tyle kresek ile jest wyrazów z daniu)
III jednostka lekcyjna:
Temat: Co się dzieje w lesie jesienią?
- Słuchanie opowiadania pt. Kolacja u sowy”.
- Rozmowa na temat wysłuchanego utworu.
- Dary lasu – oglądanie ilustracji.
- „Dobrze – źle” oglądanie ilustracji przedstawiających właściwe zachowania.
- „Szkoło jak się masz” przygotowywanie piosenki na uroczystość pasowania na ucznia.