Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY  1

OPRACOWAŁA: Agnieszka Płucienniczek

Lekcja  5 – 11 listopada

Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna

Temat: Obchody Święta Niepodległości  11 listopada, zwierzęta domowe

Cele główne:

  • wzbudzanie uczuć patriotycznych ;
  • poznanie i utrwalenie hymnu PSS;
  • poznanie i utrwalenie nowej litery;
  • czytanie tekstu utworzonego z poznanych liter;
  • czytanie ze zrozumieniem;
  • pisanie zdań po śladzie;
  • poznanie zwierząt domowych;
  • nazywanie czynności pielęgnacyjnych i opiekuńczych wobec nich.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • zna hymn państwowy oraz godło i barwy narodowe;
  • słucha uważniewypowiedzi nauczyciela;
  • wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją;
  • zna obraz graficzny litery k, K;
  • pisze w linii litery k, K;
  • czyta na glos wybrane teksty;
  • stosuje znaki interpunkcyjne na końcu zdania;
  • zna zwierzęta domowe, rozumie potrzebę dbania o ich zdrowie;
  • rozumie znaczenie związku frazeologicznego Jak pies z kotem.

Metody:

  • oglądowa;
  • pokazu ;
  • aktywizująca: Metoda Dobrego Startu , czytanie metoda sylabową.

Środki dydaktyczne: opowiadanie „Polska” M. Strzałkowska, mapa Polski, godło, plakat przedst.. Józefa Piłsudskiego i  mundury legionistów, laptop, prezentacja multimedialna o Polsce, ćw. część 1 str.49 – 55, podkład muzyczny,

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat: A to Polska właśnie.

  1. „Polska” słuchanie opowiadania M. Strzałkowskiej, rozmowa na temat symboli narodowych: flagi, godła, utrwalenie hymnu państwowego.
  2. Polska dawniej – rozmowa na temat bohaterskich czynów naszych przodków.
  3. Mapa Polski – zapoznanie z wyglądem mapy Polski, zwrócenie uwagi na państwa ościenne, krajobrazy, rzeki.
  4. Warszawa – stolica Polski, znalezienie stolicy na mapie Polski, oglądanie zdjęć przedstawiających ważne miejsca w stolicy np. grób nieznanego żołnierza, sejm.
  5. Poznanie Hymnu Polskiej Szkoły Sobotniej „Niepodległa, niepokorna”

II jednostka lekcyjna:

Temat: Zabawa z kotem

  1. „Marzenie” słuchanie wiersza D. Wawiłow, rozmowa na temat marzeń dzieci o zwierzętach domowych oraz o odpowiedzialności za nie.
  2. Poznanie obrazu graficznego litery K, k analiza i synteza głoskowa wyrazów.
  3. Wprowadzenie pisanych liter K, k – wyodrębnianie i i zaznaczanie spółgłoski
  4. Rebusy obrazkowo – literowe – doskonalenie analizy i syntezy sylabowej.
  5. Wykreślanka wyrazowa – pisanie nowopowstałych wyrazów.
  6. Próba samodzielnego czytania tekstu „To Kitek” – ćw. str.50.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Jak pies z kotem.

  1. Słuchanie opowiadania o Kubie i Bubie – rozmowa na temat wysłuchanego utworu, zwrócenie uwagi na elementy humorystyczne.
  2. Żyć jak pies z kotem – co to znaczy-burza mózgów.
  3. Dobrze czy źle? – ocenienie zachowania pożądanego i niewłaściwego, rozmowa na temat sposobów rozwiązywania konfliktów.
  4. Rozsypanka wyrazowa – układanie i zapisywanie zdań, zwrócenie uwagi na rozpoczęcie zdania wielka literą i kropką na końcu.
  5. Czytanie zdań ze zrozumieniem.