KONSPEKT DLA KLASY V
OPRACOWAŁ: mgr Piotr Kabata
Lekcja 5 – 11 listopada
Nazwa bloku programowego: Historia
Temat: Społeczeństwo średniowiecza.
Cele główne:
- zapoznanie uczniów z życiem średniowiecznego rycerstwa.
Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi opisać znaczenie rycerzy w średniowiecznym społeczeństwie;
- umie wskazać cechy jakimi winni byli kierować się rycerze;
- zna etapy w kształceniu rycerza;
- opisuje wygląd średniowiecznego zamku.
Metody:
- pogadanka z elementami wykładu
- krótka prezentacja multimedialna.
Środki dydaktyczne:
mapa, podręcznik.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Epoka rycerzy.
1.Repetycja wiadomości z lekcji na temat życia w klasztorze.
2.Kim byli rycerze i jaką można było zostać pasowanym na rycerza.
3.Zamki rycerskie i rycerskie obyczaje.
4.Zakony i ich rola w codziennym życiu społeczeństwa.
KONSPEKT DLA KLASY VII
OPRACOWAŁ: P. Kabata
Lekcja 5 – 11 listopada
Nazwa bloku programowego: Historia
Temat: Ziemie polskie po Kongresie Wiedeńskim
Cele główne:
- prezentacja przedstawicieli polskiego romantyzmu i ich dzieł.
Cele szczegółowe:
- uczeń wskazuje przyczyny wybuchu Wiosny Ludów;
- wymienia czołowych przedstawicieli polskiego romantyzmu;
- uczeń podaje przykłady dzieł polskich romantyków.
Metody:
- pogadanka z elementami wykładu;
- praca z podręcznikiem.
Środki dydaktyczne:
podręcznik, mapa.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat Wiosna Ludów na ziemiach polskich. Kultura polska doby romantyzmu.
- Przyczyny wybuchu Wiosny Ludów i jej przebieg na ziemiach polskich.
- Kultura polska doby romantyzmu i czołowi twórcy.