Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY 2

OPRACOWAŁA: mgr Joanna Dębicka

Lekcja  6 – 25 listopada

Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna

Temat:  UCZYMY SIĘ W PLENERZE

Cele główne:

  • wskazywanie miejsc, w których można zobaczyć barwy jesieni;
  • umiejętność tworzenia przymiotników opisujących jesień;
  • rozpoznawanie nazw drzew liściastych i iglastych na podstawie ich liści, szyszek, owoców lub nasion;
  • znajomość niektórych produktów oraz potraw przygotowanych z ziemniaków;
  • zapoznanie z definicją ekologii;
  • znajomość zasad wymienności litery ó w o.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • czyta tekst opowiadania;
  • wypowiada się na temat własnych obserwacji, wysłuchanego tekstu i ilustracji;
  • uczestniczy w rozmowach o barwach jesieni, poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych;
  • pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii);
  • dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną i interpunkcyjną;
  • odczytuje piktogramy z opakowań żywności ekologicznej;
  • wie, jak ważna jest praca rolnika w gospodarstwie ekologicznym;
  • wie, jaki jest związek między agroturystykąi ekologią a zdrowym trybem życia;
  • rozumie sens stosowania opakowań ekologicznych;
  • układa pytania do podanych zdań;
  • nazywa rośliny uprawne;
  • wie, jakie produkty i potrawy przygotowuje się z ziemniaków;
  • podejmuje działalność twórczą, wykorzystując materiały z czasopism reklamowych;
  • opisuje życie w gospodarstwie ekologicznym;
  • rozumie pojęcia wyrazu i zdania, układa zdania, wykorzystując zilustrowane wyrazy;
  • nazywa zwierzęta w gospodarstwie wiejskim i wie, jakie warunki są konieczne do ich rozwoju;
  • zna reguły ortograficzne dotyczące pisowni wyrazów z ch, ó, rz (wymienność).

Metody:

  • czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością, zadań, ćwiczeń;
  • słowne: rozmowy,opowiadania, objaśnienia, metody żywego słowa, uczenie wierszy;
  • oglądowe: utwory literackie.

Środki dydaktyczne:

„Nasze ćwiczenia klasa2” cz.1, Podręcznik „Nasza Szkoła klasa 2”,zeszyty w 3 linie, gazetki reklamowe, brystol, kredki, flamastry, kleje.

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:

Temat: Jesienna wycieczka

  1. Sprawdzenie pracy domowej.
  2. Czytanie czytanki „Jesienna wycieczka” z podręcznika ze strony 54.
  3. Zadanie w ćwiczeniach: wybieranie odpowiednich określeń, opisujących jesień we wcześniej czytanym tekście, zapisywanie nazw kolorów oraz tworzenie od nich rzeczowników i czasowników.
  4. Wspólne czytanie informacji na temat rodzajów drzew oraz ich części – podręcznik strona 40.

II jednostka lekcyjna:

Temat: W gospodarstwie ekologicznym

  1. Czytanka „W gospodarstwie ekologicznym” – strony 56-57.
  2. Rozmowa na temat żywności ekologicznej oraz tego, w jaki sposób się ją oznacza.
  3. Ćwiczenia – tworzenie pytań do podanych zdań oznajmujących.
  4. Nazywanie produktów oraz potraw przygotowanych z ziemniaków; wskazywanie tych, które są zdrowe, a których nie powinno się jeść w dużych ilościach.
  5. Przygotowanie plakatu reklamującego żywność ekologiczną.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Zaułek słówek – wyrazy z ó wymiennym

  1. Opowiadanie o ilustracji przedstawiającej wiejską zagrodę i jej otoczenie – podręcznik.
  2. Czytanie krótkiego tekstu, wskazywanie wyrazów z ó.
  3. Omówienie zjawiska wymienności ó na o.
  4. Nauka wierszowanej zasady ortograficznej, układanie zdań z wybranymi wyrazami.
  5. Ćwiczenia ortograficzne: wyodrębnianie wyrazów zapisanych w ciągu, pisanie ich w liniaturze, czytanie zagadkowego wierszyka, wyrazy z wymianą ó – o, zapisywanie wyrazów rozpoczynających się wskazaną literą, tworzenie wyrazów z sylab.
  6. Zadanie pracy domowej.