KONSPEKT DLA KLASY 2
OPRACOWAŁA: mgr Joanna Dębicka
Lekcja 7 – 9 grudnia
Nazwa bloku programowego: Edukacja wczesnoszkolna
Temat: Polskie smaki
Cele główne:
- poznanie legendy o toruńskich piernikach;
- stosowanie odpowiedniej formy rzeczownika w zależności od użytej liczby;
- wskazywanie na mapie Polski Torunia oraz Wisły;
- znajomość zasad wymienności litery ó w o.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- czyta tekst legendy;
- wyszukuje w tekście potrzebne informacje;
- korzysta z dostępnych źródeł informacji;
- pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną i interpunkcyjną;
- wskazuje Toruń i Wisłę na mapie Polski;
- wie, na czym polega praca piekarza;
- wypowiada się na temat własnych ilustracji i dostrzeżonych różnic;
- uczestniczy w zabawie teatralnej;
- rozumie umowne znaczenie rekwizytu i posługuje się nim w zabawie teatralnej;
- współpracuje z innymi podczas wykonywania projektów;
- wie, na czym polega praca handlowca;
- wypowiada się na temat własnych obserwacji, wysłuchanego tekstu i ilustracji;
- przepisuje samodzielnie poprawione teksty;
- prowadzi proste obserwacje przyrodnicze, analizuje ich wyniki, wiąże przyczynę ze skutkiem.
Metody:
- czynne: metoda samodzielnych doświadczeń, metoda kierowania aktywnością, metoda zadań; metoda ćwiczeń;
- słowne: rozmowy,opowiadania, objaśnienia, metody żywego słowa;
- oglądowe: utwory literackie.
Środki dydaktyczne:
„Nasze ćwiczenia klasa2” cz.1, Podręcznik część 1B „Nasza Szkoła klasa 2”,zeszyty w 3 linie,kredki, pierniki, mapa Polski.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Legenda o toruńskich piernikach
- Sprawdzenie pracy domowej.
- Głośne czytanie tekstu legendy. Omówienie historii i sposobu powstawania toruńskich katarzynek na podstawie tekstu. Znaczenie pojęcia legenda – na podstawie dostępnych źródeł. Poznanie innych legend związanych z toruńskimi piernikami.
- Pisanie odpowiedzi na pytania na podstawie tekstu – wielka litera na początku zdania i kropka na końcu. Dobieranie i zapisywanie określeń do rzeczowników.
- Wskazywanie Torunia i Wisły na mapie Polski.
- Poczęstunek – skosztowanie pierników
II jednostka lekcyjna:
Temat: Zaułek słówek – jeden kot, dwa koty
- Zadanie w podręczniku: opisywanie ilustracji, wyszukiwanie elementów różnicujących.
- Ćwiczenia przygotowujące do stosowania odpowiedniej formy rzeczownika w zależności od użytej liczby – uzupełnianie wyrażeń zgodnie ze wzorem, przepisywanie zdań do zeszytu.
- Dobieranie w pary rzeczowników z ó wymiennym.Układanie zdań.
- Odgrywanie scenek dramowych „Na targu”.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Warto słuchać przyrody
- Opowiadanie E. Zubrzyckiej „Warto słuchać przyrody”: wyszukanie i odczytanie fragmentu rozmowy liści, próba nadania innego tytułu, wyjaśnienie zdania Jedyne, co w życiu pewne, to zmiana.
- Zadanie w ćwiczeniach: pisanie zakończenia zdań na podstawie tekstu.3
- Czytanie ze zrozumieniem – poprawienie i przepisanie tekstu, dobranie informacji do ilustracji.
- Dopisywanie zdrobnień do wyrazów wg wzoru.
- Zapisywanie grupy wyrazów – rodzina wyrazów (określenia odcieni barw).
- Zadanie pracy domowej.