KONSPEKT DLA KLASY ”0”,
OPRACOWAŁA: Małgorzata Hrapkowicz
Lekcja 8 – 13 Styczeń
Nazwa bloku programowego: Edukacja Wczesnoszkolna
Temat: Mierzymy czas.
Cele główne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej litery drukowanej i pisanej „ L”, „l”;
- zapoznanie z wyglądem graficznym liczby 6;
- utrwalenie poznanych cyfr: 1, 2, 3,4,5;
- doskonalenie umiejętności prawidłowego przeliczania elementów;
- rozwijanie świadomości rytmicznej zmiany czasu;
- zapoznanie z wpływem postępu technicznego na sposoby mierzenia i wskazywania czasu;
- kształtowanie wiedzy na temat odczytywania czasu na zegarze;
- nazywa pory dnia i nocy;
- doskonalenie sprawności manualnych;
- dostrzeganie związków przyczynowo – skutkowych w następstwie pór roku .
Cele szczegółowe: uczeń:
- zna graficzny obraz graficzny litery „L”, „l”;
- zna graficzny obraz graficzny liczby „6”;
- potrafi prawidłowo przeliczać punkty na kostce;
- wie jak wygląda i działa zegar;
- zna ważne godziny na zegarze;
- potrafi wymienić pory dnia, a także przyporządkować do nich odpowiednie czynności;
- wie jakie zwierzęta prowadzą nocny tryb życia;
- zna pory roku, dostrzega zjawiska i zmiany w przyrodzie im towarzyszące.
Metody:
- czynna ;
- słowna;
- oglądowa.
Środki dydaktyczne: karta pracy 2,kredki,
Przebieg:
I jednostka lekcyjna
Temat: Choinka pełna marzeń.
- Pogadanka na temat minionych świąt.
- „Choinka z lasu” – słuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści.
- „Szóstka oszustka” –słuchanie wiersza zabawa słowna.
- „Wesołe cyferki” – zabawa zespołowa.
- „Kostki domina”- zabawa dydaktyczna połączona z wykonywaniem ćwiczeń na karcie pracy.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Tik – tak to było tak.
- Zegary i zegarki dawniej i dziś.
- „Dobre rady” – wysłuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści.
- „Ważne godziny na zegarze” – prezentacja działania zegara.
- „Zegary” – zabawa ruchowo – naśladowcza.
- „Pory dnia i nocy” – wykonywanie ćwiczeń na karcie pracy.
- „Kto spotyka noc, a kto dzień?” – promyczkowe uszeregowanie.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Zajęcia na wolnym powietrzu.
IV jednostka lekcyjna
Temat: Pory roku.
- „Cztery pory roku.” – rozmowa na planszy dydaktycznej.
- „Jaka to pora roku” – wykonywanie ćwiczeń na karcie pracy.
- „Jaka porę roku lubisz najbardziej” pogadanka.
- „Drzewo w różnych porach roku”- praca plastyczno – techniczna.
- „Prawda czy fałsz” – zabawa słowna.