KONSPEKT DLA KLASY 1
OPRACOWAŁA: Agnieszka Płucienniczek
Lekcja 8 – 13 stycznia
Nazwa bloku programowego: Edukacja Wczesnoszkolna
Temat: A czas płynie.
Cele główne:
- charakteryzowanie pór oku i miesięcy;
- wypowiadanie się płynne pełnymi zdaniami;
- poznanie pojęć związanych z pomiarem czasu;
- tworzenie wyrazów z sylab;
- poznanie nowych liter alfabetu;
- ćwiczeniespostrzegawczościwzrokowej;
- posługiwanie się przyimkami: na, pod, obok, w;
- tworzenie rymów.
Cele szczegółowe: uczeń:
- potrafi wymienić nazwy miesięcy i pór roku;
- słucha uważnie tekstów literackich czytanych przez nauczyciela;
- potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie dot. wysłuchanego utworu;
- wie, co to jest klepsydra, minutnik, stoper i do czego służą;
- poznaje obraz graficzny oraz zapis liter: Z,z oraz G, g;
- potrafi zaznaczyć w tekście poznane litery;
- pisze odręcznie i czytelnie w jednej linii;
- dobiera podpisy do obrazków;
- łączy w pary rymujące się wyrazy.
Metody:
- podające: pogadanka;
- praktycznych działań;
- aktywizująca: burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćw. część 2, ilustracje przedstawiające: klepsydrę, zegar słoneczny, zegar elektro-niczny,Podręcznik Elementarz Odkrywców cz.2, przygotowany tekst kartkówki nr1,
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Witamy Nowy Rok
- Przywitanie dzieci. Rozmowa n. t. minionych świąt Bożego Narodzenia oraz pożegnania Starego Roku i przywitanie Nowego Roku 2018.
- Przypomnienie obrazu graficznego oraz zapisu poznanych liter.
- Kartkówka
II jednostka lekcyjna:
Temat: Zegar czas odmierza
- „Bajka o Starym i Nowym Roku” słuchanie fragmentu bajki L. J. Kerna, rozmowa n.t. wysłuchanego utworu.
- Przypomnienie nazw pór roku, miesięcy.
- Poznanie sposobów odmierzania czasu, ustalenie znaczenia pojęć: klepsydra, minutnik, stoper.
- Poznanie obrazu graficznego oraz zapisu małej i dużej litery Z, z.
- Czytanie wyrazów z utworzonych sylab.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Mój wolny czas
- Słuchanie czytanki ze str.50 podręcznik Elementarz Odkrywców cz.2 , odpowiadanie na pytania dotyczące treści wysłuchanego tekstu.
- W jaki sposób spędzasz wolny czas? rozmowa w parach.
- Poznanie obrazu graficznego oraz zapisu małej i dużej litery G, g.
- Wyszukiwanie w tekście poznanych liter.
- Rymy – tworzenie rymów do wybranych wyrazów.