KONSPEKT DLA KLASY 1
OPRACOWAŁA: Katarzyna Jefmańska
Lekcja 9 – 20 stycznia
Nazwa bloku programowego: Edukacja Wczesnoszkolna
Temat: Karnawałowy zawrót głowy.
Cele główne:
- charakteryzowanie pór roku i miesięcy;
- wypowiadanie się płynne pełnymi zdaniami;
- poznanie pojęć związanych z pomiarem czasu;
- tworzenie wyrazów z sylab;
- poznanie nowych liter alfabetu;
- ćwiczeniespostrzegawczościwzrokowej;
- poznanie zasad odpowiedniego zachowania się wobec ludzi starszych.
Cele szczegółowe: uczeń:
- słucha uważnie tekstów literackich czytanych przez nauczyciela;
- potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie dot. wysłuchanego utworu;
- wie, jak odpowiednio zachować się wobec dziadków i osób starszych:
- potrafi wykonać laurkę:
- potrafi napisać imiona swoich dziadków;
- poznaje obraz graficzny oraz zapis liter: f, F;
- potrafi zaznaczyć w tekście poznane litery;
- pisze odręcznie i czytelnie w jednej linii;
- dobiera podpisy do obrazków;
- zna zasady obowiązujące w filharmonii;
- układa wyrazy z rozsypanych sylab;
- wie, co oznacza słowo „empatia;
- odróżnia głoskę f, od w;
- rozumie jak ważną rolę w rodzinie pełnią babcia i dziadek;
- uczy się się szacunku do osób starszych.
Metody:
- podające: pogadanka;
- praktycznych działań;
- aktywizująca: burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćw. część 2, Podręcznik Elementarz Odkrywców cz.2,ksero Sprawdzianu nr1
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Dzień Babci i Dziadka.
- „Odnalezione zdjęcie” – słuchanie opowiadania Rafała Witka. Rozmowa na temat wysluchanego opowiadaniu.
- Kolorowanie ilustracji na podstawie wysłuchanego tekstu, samodzielne czytanie zdań.
- Rozmowa na temat odpowiedniego zachowania się wobec babci, dziadka i innych osób starszych. Wskazanie właściwego i niewłaściwego zachowania się wobec tych osób.
- Czytanie życzeń dla babci i dziadka oraz wykonanie dla nich laurek.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Sprawdzian.
- Powtórzenie materiału.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Na koncercie.
- Słuchanie czytanki ze str.66 podręcznik Elementarz Odkrywców cz.2.
- Analiza i synteza głoskowa i sylabowa wyrazów. Samodzielne czytanie tekstu.
- Litera f, F – poznanie obrazu graficznego małej i dużej litery f, F. Pisanie po śladzie.
- Wyszukiwanie litery w tekście oraz oznaczenie odpowiednim kolorem małej i dużej litery „f”.
- Podpisywanie ilustracji odpowiednimi wyrazami z ramki, odszukiwanie ukrytych instrumentów na ilustracji, zapis w ćwiczeniach.
- Które zachowanie jest właściwe, a które nie? Zapoznanie się z zasadami zachowania się obowiązujących
- Układanie podpisów do zdjęć z rozsypanych sylab w jednakowym kolorze.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Pomoc innym.
- „Czy to była pomoc”?–czytanie czytanki, rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.
- Empatia – poznanie i wyjaśnienie nowego słowa.
- Znaki wokół nas, wspólne wyjaśnianie znaczeń pokazanych znaków.
- Rozmowa na temat sytuacji, w których możemy sobie pomagać. Zaznaczanie odpowiednich ilustracji.
- Czytanie tekstu oraz uzupełnianie ilustracji. Czy odróżniasz głoskę „f” od głoski „w”? Pisanie przy każdym zdjęciu odpowiedniej litery.
- Tworzenie wyrazów z sylab, które zaczynają się od sylaby, która kończy poprzedni wyraz.