Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY III

OPRACOWAŁA:  mgr Katarzyna Rutkowska

Lekcja  10 – 3 lutego

Nazwa bloku programowego: Cztery żywioły – powietrze.

Cele główne:

  • poznanie części układu oddechowego człowieka;
  • utrwalenie zasad użycia znaków interpunkcyjnych;
  • poszerzanie zakresu słownictwa i struktur zdaniowych;
  • zapoznanie z pojęciem „mit”, „mitologia”.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • czyta teksty informacyjne;
  • wyszukuje w tekście potrzebne informacje;
  • zna i stosuje w pisowni znaki interpunkcyjne;
  • uważnie słucha czytanych przez nauczyciela tekstów;
  • określa kolejność wydarzeń w micie, ocenia zachowania bohaterów;
  • uczestniczy w rozmowach, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski;
  • wyjaśnia czym jest powietrze i jak należy dbać o to, by było czyste;
  • wymienia narządy układu oddechowego człowieka;
  • stopniuje przymiotniki;
  • podaje różne rodzaje maszyn latających;
  • wie, kto to jest Leonardo da Vinci.

Metody:

  • podające – pogadanka, tekst informacyjny;
  • aktywizujące – burza mózgów, dyskusja;
  • praktyczne- pokaz, ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

Nasza szkoła” klasa III, część 3, podręcznik do szkoły podstawowej; Nasze ćwiczenia” klasa III, część 3, zeszyt w 3 linie

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:

Temat:   Powietrze. Jak oddychamy?

  1. Przywitanie dzieci.
  2. Przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć.
  3. Sprawdzenie pracy domowej.
  4. Głośne czytanie przez nauczyciela wiersza N. Usenko „Powietrze” – odpowiedzi dzieci na pytania rozpoczynające I,II i III zwrotkę. Wyjaśnienie uczniom czym jest powietrze.
  5. Pogadanka na temat: Dlaczego zabawy na świeżym powietrzu są tak ważne? Co zanieczyszcza powietrze? Jak dbać o otaczające środowisko?
  6. Opisywanie części układu oddechowego człowieka; co się dzieje, kiedy wykonujemy wdech i wydech.
  7. Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń s.4-9.

II jednostka lekcyjna:

TematStatki powietrzne.

  1. Obejrzenie krótkiej prezentacji i wysłuchanie ciekawych informacji na temat maszyn latających.
  2. Poznanie sławnej postaci Leonarda da Vinci, który jako pierwszy, w XV wieku wykonał projekt lotni.
  3. Wykonanie zdań w zeszycie ćwiczeń s. 10-11.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Dedal i Ikar.

  1. Burza mózgów – zapisywanie skojarzeń dzieci z wyrazem „mit”.
  2. Wyjaśnienie pojęcia mit, mitologia.
  3. Czytanie mitu o Dedalu i Ikarze. Rozmowa na temat zachowania Ikara. Układanie planu wydarzeń na podstawie mitu. Zaproponowanie innych mitów do przeczytania.
  4. Stopniowanie przymiotników.
  5. Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń s. 12-13.

IV jednostka lekcyjna:

Temat:  Zaułek słówek – znaki interpunkcyjne.

  1. Utrwalenie zasad używania znaków interpunkcyjnych: kropki, przecinka, wykrzyknika, znaku zapytania, dwukropka, cudzysłowu.
  2. Kończenie zdań odpowiednim znakiem; opisywanie dowolnego przedmiotu; dzielenie jednolitego tekstu na zdania, stawiając odpowiednie znaki interpunkcyjne na końcu i w środku zdań.
  3. Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń s. 14.
  4. Praca domowa: Proszę przeczytać baśń H. Ch. Andersena „Calineczka”.
  5. Podsumowanie wiadomości.
  6. Pożegnanie dzieci.

Leave a Reply