Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY 1

OPRACOWAŁA: Agnieszka Płucienniczek

Lekcja  10 – 3 lutego

Nazwa bloku programowego: Dużo umiem, dużo wiem

Cele główne:

  • słuchanie z uwagą wypowiedzi nauczyciela;
  • określanie położenia przedmiotu na płaszczyźnie i przestrzeni;
  • porównywanie zbiorów;
  • utrwalenie liter polskiego alfabetu;
  • wyodrębnianie wybranych głosek w nagłosie, śródgłosie, wygłosie;
  • utrwalenie znaków interpunkcyjnych ( kropka, pytajnik);
  • zapoznanie z lekturami szkolnymi;

Cele szczegółowe: uczeń:

  • wykonuje zadania zgodnie z usłyszaną instrukcją;
  • posługuje się określeniami za, przed, nad, pod, obok, wyżej, niżej, między;
  • poszerza zakres słownictwa o słowa: abecadło, alfabet;
  • wie czym różni się litera od głoski;
  • potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej;
  • wie, że zdanie zaczynamy pisać wielka literą i kończymy odpowiednim znakiem interpunkcyjnym;
  • rozwija umiejętność samodzielnego czytania;
  • rozwija sprawność motoryczną pisząc ślaczkiliteropodobne.

Metody:

  • podająca;
  • czynna;
  • aktywizująca.

Środki dydaktyczne:

Elementarz odkrywców cz.2 i 3, zeszyt w 3 linie, ksero dodatkowej karty pracy, ksero ćw. grafomotorycznego, ksero wiersza do samodzielnego czytania „Słoń Trąbalski”, zadanie matematyczne ćw. orientacji na płaszczyźnie

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat:  Gdzie schował się pies?

  1. Określenia za, przed, nad, pod, obok, wyżej, niżej, między, uzupełnianie ilustracji zgodnie z warunkami podanymi przez nauczyciela – praktyczne stosowanie określeń.
  2. Mniej, więcej, tyle samo – przeliczanie przedmiotów.
  3. Liczby – jakie już znam?

II jednostka lekcyjna:

Temat:  W świecie liter

  1. Wykonanie dodatkowej Karty powtórzenie  wiadomości z I semestru.
  2. Słuchanie wiersz J. Tuwima „ Abecadło”wyjaśnianie pojęć abecadło, alfabet.
  3. Głoska czy litera? Przypomnienie różnic oraz utrwalenie pojęcia samogłoska, spółgłoska.
  4. Praca w kartach – ćwiczenia w pisaniu liter i wyrazów z poznanych liter; wyodrębnianie głosek w nagłosie

III jednostka lekcyjna:

Temat:  Bawimy się słowami

  1. Krzyżówka – odczytanie hasła, wyjaśnienie znaczenia słowa rysy, zwrócenie uwago na wieloznaczność danego słowa.
  2. Dopasowywanie wyrazów z wyklejanki, tworzenie rymowanki.
  3. Czytanie wyrazów wspak, zapisywanie powstałych słów.
  4. Głoska ‘w’- różnicowanie w – f

IV jednostka lekcyjna:

Temat: Umiem już pisać i czytać!

  1. Grafomotoryka – ćwiczenia przygotowujące do pisania.
  2. Rozsypanka wyrazowa – łączenie wyrazów w zdania i zapisywanie ich.
  3. Tabela z wyrazami – odszukiwanie ukrytych wyrazów i przepisywanie ich.
  4. „Słoń trąbalski” samodzielne głośne czytanie fragmentu lektury.

 

 

 

 

Leave a Reply